AMD Radeon Pro - nowe karty W5500/W5500M oraz ulepszone oprogramowanie Radeon Pro Software

Po premierach dla graczy AMD prezentuje nowe karty graficzne oraz zaktualizowane oprogramowanie do stacji roboczych. Czym charakteryzuje się najnowszy konkurent kart graficznych Quadro?


AMD zorganizowało specjalny briefing prasowy. Przed wydarzeniem firma nie informowała dziennikarzy, jaki sprzęt zostanie zaprezentowany. Już podczas trwania konferencji okazało się, że AMD po udanym powrocie na rynek kart graficznych dla graczy wprowadza kolejny układ graficznych z serii Radeon Pro. Obok modelu W5500 pokazano jego mobilnego odpowiednika oraz nowe oprogramowanie AMD Radeon Pro Software, które jest odpowiednikiem Radeon Software Adrenalin 2020 przeznaczonego dla kart z rodziny RX.

AMD Radeon Pro - nowe karty W5500/W5500M oraz ulepszone oprogramowanie Radeon Pro Software

Według AMD nie tylko gracze zmieniają swoje upodobania. Użytkownicy wysokowydajnych komputerów PC, czyli popularnych stacji roboczych coraz częściej korzystają ze swoich urządzeń w domu. Według badań IDC U.S Mobile Worker Forecaast 2015-2020 nawet 72 procent amerykańskich pracowników pracuje także zdalnie z domu.

AMD zwraca uwagę także na zaawansowanie samego systemu operacyjnego Windows 10, który jest bardziej wymagający od popularnego do niedawna na stacjach roboczych Windows'a 7 Enterprise. System ten obciąża karty graficzne nawet o 32 procent, co w połączeniu z renderowaniem interfejsu w modnej ostatnio rozdzielczości 4K przekłada się na znaczny spadek mocy obliczeniowej.

Kolejną zmianą wśród użytkowników stacji roboczych jest coraz chętniejsze korzystanie z wielu programów w tym samym czasie. Statystycznie przeciętny użytkownik korzysta dziennie z ponad 9 aplikacji, a 15 procent korzystających z wysokowydajnych komputerów wykorzystuje nawet 15 aplikacji, które otwarte są w tym samym czasie. To ogromne obciążenie dla procesora i pamięci operacyjnej, ale także karty graficznej, która często zmuszana jest do renderowania w obrębie każdej z otwartych aplikacji.

Dwa typy profesjonalistów - poznaj użytkowników kart Radeon Pro

AMD przeprowadziło badania, które pozwoliły wyłonić dwa typu użytkowników stacji roboczych z kartami graficznymi AMD Radeon Pro.

Pierwszą grupą są specjaliści do spraw produkcji, którzy zajmują się ogromnymi ilościami danych, wykorzystaniem technologii VR oraz tworzeniem zaawansowanych symulacji.

Drugim gronem odbiorców są architekci i inżynierowie, którzy stale zwiększają swoją mobilność, przykładają dużą wagę do symulacji w czasie rzeczywistym i często pracują z modelami 2D. W ich przypadku niezwykle ważna mobilność sprzętu komputerowego.

Kartą graficzną, która spełni oczekiwania obydwu grup docelowych ma być AMD Radeon Pro W5500.

AMD Radeon Pro W5500 - układ graficznych do nowoczesnej stacji roboczej

Czerwoni projektując układ W5500 zwrócili szczególną uwagę na wielozadaniowości. Nowa karta graficzna ma lepiej radzić sobie w zadaniach wymagających wielozadaniowości. Całość korzysta z najnowszej architektury RDNA wyprodukowanej w 7 nm procesie technologicznym. Co ważne AMD odpowiednio zmodyfikowało zarówno architekturę, jak i oprogramowanie, aby całość dopasowana była do potrzeb profesjonalistów.

Cena detaliczna nowego układu graficznego wynosi 399 dolarów netto.

Architektura RDNA

Architektura RDNA to wyróżnik wszystkich nowych kart graficznych od AMD. Układy budowane są w 7 nm procesie FinFET, który pozwala uzyskać wydajność energetyczną na Wat wyższą nawet o 1,5 raza w porównaniu z procesorami graficznymi poprzedniej generacji budowanymi w 14 nm procesie technologicznym.

Dodatkowo ulepszona architektura RDNA ma za zadanie zmniejszać opóźnienia i przyśpieszać proces renderowania.

Najnowsze technologie na pokładzie

Nie powinno dziwić nas, że Radeon Pro W5500 został wyposażony w obsługę najnowszego PCIe 4.0. Najnowsza generacja PCIe ma dwukrotnie większą przepustowość od PCIe 3.0, które w dalszym ciągu jest stosowane przez konkurencje. Nie zabrakło również 8 GB pamięci GDDR6, której przepustowość jest wyższa nawet o 62 GB/s w porównaniu do poprzedniej generacji.

Cechy charakterystyczne Radeon Pro W5500

Karta graficzna Radeon Pro W5500 została wyposażona w cztery złącza DisplayPort w standardzie 1.4. Maksymalny pobór mocy został ustalony na 125 W. Układ graficzny jest kompatybilny z VR i otrzymał certyfikat Radeon VR Ready Creator. Maksymalna przepustowość pamięci GDDR6 wynosi 224 GB/s, a użytkownik może samodzielnie kontrolować wbudowany w kartę graficzną wentylator przy wykorzystaniu oprogramowania Radeon Pro Software.

AMD Radeon Pro - nowe karty W5500/W5500M oraz ulepszone oprogramowanie Radeon Pro Software

AMD Radeon Pro W5500 obsługuje do 4 wyświetlaczy w rozdzielczości 4K lub 5K, albo jeden wyświetlacz o rozdzielczości 8K.

Według AMD najnowszy układ graficzny Radeon Pro W5500 oferuje nawet 11 razy większą wydajność podczas wykorzystywania wielu programów. Na prezentacji do porównania wybrano konkurencyjny układ NVidia Quadro P2200.

Dodatkowo AMD chwali się mniejszym zużyciem energii w porównaniu do Quadro P2200. Osiągnięcie mniejszego o 1/3 zużycia energii podczas pełnego obciążenia możliwe było dzięki zastosowaniu nowoczesnej architektury RDNA.

Karta graficzna certyfikowana przez profesjonalistów

Czerwoni informują, że ich karty graficzne certyfikowane są przez producentów profesjonalnego oprogramowania. Mowa o pakietach takich, jak SolidWorks, AutoCAD, AutoDesk i wiele innych. Stale powiększająca się lista znajduje się na stronie AMD.

Oprogramowanie równie ważne, jak grafika

AMD zaprezentowało również odświeżone sterowniki AMD Radeon Pro Enterprise Driver 20.Q1 na pierwszy kwartał 2020 roku. W połączeniu z układami Radeon Pro zapewniają one o 15 procent wyższą wydajność, niż w przypadku zeszłorocznych sterowników AMD Radeon Pro Enterprise Driver 19.Q1.

Dell partnerem AMD w dostarczaniu W5500 na rynek

Karty graficzne AMD Radeon Pro W5500 sprzedawane będą w stacjach roboczych produkowanych przez Dell'a. Pierwsze komputery z W5500 na pokładzie trafią do obiorców w pierwszej połowie 2020 roku.

Radeon Pro W5500M - wersja mobilna układu Radeon Pro W5500

AMD nie zapomniało także o mobilnych stacjach roboczych, które są bardzo chętnie wykorzystywane przez architektów i inżynierów. Specjalnie dla nich przygotowano mobilny odpowiednik układu W5500M. Karta graficzna przeznaczona dla notebook'ów zaoferuje 4 GB wbudowanej pamięci. Moc obliczeniowa ma wynosić do 4,79 TFLOPs, a TDP zostało ustalone na 85W.

Pierwsze mobilne stacje robocze z układem graficznym AMD Radeon Pro W5500M także pojawią się w pierwszej połowie 2020 roku.

AMD Radeon Pro W5500 vs Nvidia Quadro P2200

Na sam koniec briefingu AMD przedstawiło krótkie porównanie najnowszego układu W5500 do konkurencyjnego Nvidia Quadro P2200.

Zaletami AMD Radeon Pro W5500 jest obecność pamięci GDDR6 zamiast GDDR5X. Nvidia Quadro P2200 posiada pamięć, która jest o około 40 procent mniej wydajna od tej z nowego układu AMD. Dodatkowo Nvidia nie dodała obsługi PCIe 4.0 oraz kompatybilności z rozdzielczość 8K. Zabrkało także obsługi dla VR.

W kwestii ceny Radeon Pro W5500 ma być o około 4 procent droższy od Nvidii Quadro P2200.

Tak, jak już wspominaliśmy układ graficzny Radeon Pro W5500 został wyceniony na 399 dolarów netto, co przekłada się na około 1550 zł netto.