AMD Shanghai oszczędniejszy do intelowskich Xeonów

Zarówno Advanced Micro Devices, jak i Intel mają w ofercie produktów serwerowych "oszczędne" wersje procesorów CPU. W wypadku pierwszej z firm są to Opterony HE "Shanghai", drugiej natomiast 45 nm Xeony. Według analizy przeprowadzonej przez niezależnego konsultanta do spraw wydajności komputerów - Neala Nelsona, procesory AMD cechują się znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, tym samym są bardziej energooszczędne.

"Serwery oparte na AMD biją Intelowskie serwery w naszych testach" - powiedział Nelson, prezes firmy konsultacyjnej. Przeprowadzono trzy testy: obciążenie dużą liczbą operacji, intensywne obciążenie magistrali I/O oraz podczas czasu bezczynności, kiedy to procesor oczekuje na nowe zadania. Każdy z testów przeprowadzono dwukrotnie, z wykorzystaniem 4 i 16 GB pamięci.

Serwery Intela oparto na 2,5 GHz Xeonie L5420, natomiast maszyny AMD pracowały pod kontrolą CPU taktowanych zegarem 2,31 GHz - Opteron HE 2376. W pierwszym teście, badającym wydajność, Opterony wykazały lepszy stosunek zegara do liczby wykonywanych operacji - od 1 do 6,3% w stosunku do Xeona. W drugim z testów było już różnie (raz wygrywała maszyna z Opteronami, raz Xeonami). W ostatnim z benchmarków, badających zużycie energii w czasie bezczynności, Opterony udowodniły swą dużą przewagę nad procesorami Intela. Ich zapotrzebowanie było od 13,1 do 20,8% niższe, niż Xeonów.

Po przeliczeniu ilości operacji na watogodziny, okazało się, że Opterony uzyskują wynik nawet o 26,8% lepszy od Xeonów. Warto dodać, że już w tym roku na rynek trafią nowe Xeony, oparte na Nehalemie - wtedy szala zwycięstwa zapewne przechyli się w stronę Intela.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - procesory AMD i Intel