AMD Tigris - nowa platforma dla notebooków

Koncern AMD zaprezentował nową platformę mobilną, przeznaczoną dla komputerów przenośnych ze średniego przedziału cenowego. W skład Tigrisa wchodzą procesory Athlon i Turion oraz chipsety M880 z rdzeniem graficznym ATI Radeon.

Ranking PC World - notebooki

Jak wynika z zapowiedzi AMD, w 2010 firma wprowadzi na rynek czterordzeniowe procesory Champlain wyposażone w zintegrowany kontroler pamięci DDR3 oraz 2 MB pamięci podręcznej. Wejdą one w skład kolejnej odsłony platformy mobilnej Danube. W przyszłym roku zostanie też zaprezentowana nowa platforma dla mniejszych urządzeń - Nile - z dwurdzeniowym procesorem Geneva.

Więcej informacji: AMD o przyszłych platformach mobilnych

Dziś w kalifornijskim Alameda odbędzie się prezentacja nowych modeli notebooków, zbudowanych w oparciu o najnowsze rozwiązanie AMD. Swoje produkty ma pokazać ok. 10 producentów, w tym Hewlett-Packard, Acer i Toshiba.

Tigris jest pierwszą aktualizacją platformy mobilnej AMD od czasu wprowadzenia Pumy w połowie ub. roku. Bazuje na procesorach Athlon (taktowanie do 2,1 GHz, 1 MB pamięci cache L2) i Turion II X2 (2,2 - 2,6 GHz, 2 MB pamięci cache L2, TDP na poziomie 35 watów). CPU współpracują z chipsetem RS880M. Tigris to także nowy mostek południowy, SB710 (przypomnijmy, w Pumie był to chipset M780G + mostek SB700). Platforma oferuje również nowe opcje zarządzania poborem energii, dzięki którym można np. obniżyć zużycie prądu w czasie odtwarzania filmów DVD. AMD twierdzi, że oszczędność energii Tigrisa w porówaniu z Pumą pozwoli wydłużyć czas pracy notebooka na baterii nawet o 55 minut.

Warto dodać, że premierze Tigrisa towarzyszy wprowadzenie drugiej generacji platformy mobilnej dla notebooków ultracienkich - Congo.

"Przestańmy mówić o procesorach"

AMD próbuje promować również podejście do kwestii zakupu komputera, opierające się na różnych scenariuszach wykorzystania peceta a nie na mocy zastosowanego w nim procesora. Ma temu służyć kampania o nazwie Vision.

Notebooki wykorzystujące technologię AMD będą sygnowane oznaczeniami Vision, Vision Premium i Vision Ultimate, które mają ułatwić klientowi rozeznanie w możliwościach poszczególnych modeli sprzętu. Nabywca będzie mógł bez problemów określić, czy dany model posłuży do podstawowych zadań związanych z pracą przy komputerze czy też np. zaoferuje zaawansowane funkcje dekodowania wideo (ATI Stream) i możliwość odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości oraz grania w najnowsze gry (DirectX 10.1).

AMD Tigris - nowa platforma dla notebooków

AMD Vision - porównanie możliwości

Notebook otrzyma nalepkę Vision, jeśli będzie wyposażony w procesor Athlon X2, dwurdzeniowy Athlon II lub Athlon Neo X2 (notebooki typu "ultrathin") oraz zintegrowany układ graficzny Radeon HD 4200 lub HD 3200. Na emblemat Vision Premium zasłużą konfiguracje z CPU Athlon II/Turion X2 i układami graficznymi Radeon HD 4200/3200. W wypadku notebooków ultracienkich wymogiem uprawniającym do uzyskania tego oznaczenia jest obecność procesora Athlon Neo X2 i układu Radeon HD 4330 lub kombinacja: Turion Neo X2 + Radeon HD 3200.

Vision Ultimate to połączenie Turiona II i karty graficznej Radeon HD 4570 lub Turiona II Ultra i karty HD 4650. Notebooki ultracienkie w tej kategorii nie są przewidziane.

W sprzedaży mają być także dostępne modele z oznaczeniem Vision Black, oferujące jeszcze wyższą w porównaniu z Ultimate wydajność i większe możliwości w zakresie obsługi gier komputerowych i edycji multimediów.