AMD Turion podbija świat (laptopów)

Nowy procesor AMD - Turion 64 - szturmem zdobywa segment małych i lekkich, lecz jednocześnie posiadających dużą moc obliczeniową, notebooków. "Już ponad 60 różnych modeli, wyposażonych w najnowsze dziecko AMD, dostępnych jest na światowych rynkach" - poinformował Hector Ruiz, prezes zarządu firmy.

W Polsce, komputery wyposażone w Turiona 64, mają w swojej ofercie już miedzy innymi HP Compaq, Acer i ASUS.

Turion 64 walczy o miejsce na rynku z procesorami Intel na platformie Centrino. Jednakże AMD nie nakłada swoim odbiorcom tak rygorystycznych wymogów jak jego konkurent. Aby móc sygnować swoje produkty marką Intel Centrino, producenci muszą wyposażać swoje notebooki w chip Intel Pentium M, chip core-logic Intela, a także kontrolery sieciowe tej firmy. Procesor firmy AMD jest samodzielną jednostką i nie nakładane są na niego ograniczenia co do współpracy z podzespołami innych firm takich jak ATI, NVIDIA czy VIA. Również w przypadku kontrolerów sieciowych, producenci mają swobodę wyboru.

Obecnie dostępne są w dwie serie procesora AMD Turion 64: MT(35W) i ML.(25W). Obydwie zaprojektowane są na 754-pinowe gniazdo i 800 MHz szynę z obsługą Hyper Transport. Wyposażone są w 1 MB lub 512 KB pamięci cache L2 i posiadają wbudowaną obsługę jedno-kanałowego kontrolera pamięci DDR współpracującego z pamięciami DDR SDRAM PC1600, PC2100, PC2700 lub PC3200. Ponadto procesor posiada technologię PowerNow!, wraz z trybem pracy C3 Deep Sleep, który redukuje pobór mocy w okresach bezczynności. Dodatkowo CPU od AMD wykorzystuje instrukcje 3Dnow!, SSE, SSE2 i SSE3.

Procesory AMD nie zyskiwały dotychczas uznania w przenośnych komputerach z racji wysokiego zapotrzebowania na energię i silnego nagrzewania się. Teraz, dzięki nowemu produktowi, AMD ma szansę zyskać znaczną część rynku procesorów przeznaczonych dla laptopów.