AMD Zen 3 - mikrokod nowych procesorów znaleziony w kernelu Linux'a

Kernel Linuxa jest właśnie przygotowywany do współpracy z najnowszymi układami Zen 3 od AMD. Informacje te potwierdzają zbliżającą się premierę.

Kernel, czyli jądro systemu operacyjnego jest kopalnią wiedzy na temat przyszłego sprzętu komputerowego oraz podzespołów. Podstawowa część operacyjna musi posiadać sterowniki oraz wsparcie dla wszystkich komponentów, aby komputer był w stanie działać.

AMD Zen 3 - mikrokod nowych procesorów znaleziony w kernelu Linux'a

Źródło: amd.com

Jądro Linux'a, które jest otwarto źródłowe od wielu lat informuje o kolejnych procesora, chipsetach, kartach graficznych i innych podzespołach.

W ostatnim czasie pojawiło się w nim odniesienie do kart graficznych AMD Navi 22 i 23 oraz wsparcie dla najnowszych układów Intel'a z rodzin Tiger Lake, Jasper Lake oraz Elkhart Leake. Teraz do grona kompatybilnych procesorów dołączają układy AMD Zen 3.

Znana osobowość w sieci @Komachi_Ensaka zauważył w najnowszym jądrze kernela linijkę kodu, która szczegółowo opisuje EDAC (Error Detection and Correction) dla procesorów AMD z rodziny 19h. Z wcześniejszych przecieków wiemy już, że rodzina 19h to nic innego, jak procesory Zen 3. Obecna generacja Zen 2, która obecnie znajduje się w sklepach posiada nazwę 17h. Nowa poprawka dotyczy zarówno starszych, jak i nowszych układów.

Przeglądając kod można natknąć się na co najmniej dwa identyfikatory, które przypisane są do nadchodzącej rodziny Zen 3: PCI_DEVICE_ID_AMD_19H_DF_F0 i PCI_DEVICE_ID_AMD_19H_DF_F6. Wymienione są one w zakładce rodziny układów F19h.

AMD Zen 3 - mikrokod nowych procesorów znaleziony w kernelu Linux'a

Źródło: techspot.com

Układy z rodziny AMD Zen 3 zostaną oficjalnie zaprezentowane w niedalekiej przyszłości. Ostatnio w wywiadzie prezes zarządu czerwonych dr Lisa Su potwierdziła, że premiera układów planowana jest jeszcze na ten rok. W chwili obecnej AMD nie przewiduje żadnych opóźnień, a pojawienie się odniesień do Zen 3 w kernelu Linux'a może wskazywać, że prace nad układami są w końcowej fazie.

AMD zobowiązało się do corocznej aktualizacji architektury Zen. Dotychczasowe mapy drogowe dla Epyc Milan i Genui wskazują, że układy Zen 3 produkowane będą w procesie EUV 7 nm+ (N7+) przez TSMC.

Źródło: techspot.com