AMD chce odbudować pozycję. To świetna informacja dla graczy!

Firma AMD przedstawiła plan rozwoju na najbliższe lata. Zapowiedziała wdrożenie takich rozwiązań jak nowe rdzenie "Zen", czy karty graficzne korzystające z pamięci High Bandwidth Memory (HBM). Wygląda to naprawdę bardzo obiecująco.


AMD w ostatnich latach ugięło się pod naciskiem Intela. Prezes firmy, Lisa Su, zapowiedziała jednak podczas AMD Financial Analyst Day w Nowym Jorku, że zamierza "powrócić do ringu" i zobowiązała się do dostarczenia na rynek wysokiej klasy produktów. Nakreśliła wizję rozwoju na najbliższe lata, która pozwolić ma AMD na odebranie części rynku wspomnianemu Intelowi i Nvidii. Ponadto możemy oczekiwać mocniejszego wkroczenia na nowe rynki i zupełnego "odpuszczenia" tych "straconych".

AMD - kluczowe obszary rozwoju

High-endowe procesory

Z zapowiedzi Lisy Su wynika, że AMD zamiera skupić się przede wszystkim na nowym wydajnym rdzeniu "Zen", który korzystać ma z zapewniającej wysoką przepustowość technologii simultaneous multi-threading (SMT) oraz tranzystorów FinFET (będziemy mieli tutaj do czynienia z litografią 14 nm, lub 16 nm) produkowanych przez fabryki Global Foundries i znajdzie zastosowanie w procesorach przeznaczonych zarówno na rynek high-endowych desktopów, jak i serwerów. Nowy rdzeń w porównaniu do obecnie wykorzystywanych przez AMD rdzeni x86 zaoferować ma w pierwszej swojej wersji nawet 40-procentowy wzrost IPC (Instructions per Clock).

AMD "Zen"

AMD "Zen"

"Zen" zostanie wprowadzony na rynek w 2016 roku m.in. wraz z układami AMD FX CPU (to tradycyjna marka przeznaczona na high-endowy rynek gier). Mają one korzystać z podstawki AM4 i być kompatybilne z pamięciami DDR4.