AMD cichaczem wprowadza nowe CPU

Athlon 64 X2 6000+ to nowy dwurdzeniowy procesor firmy AMD, jaki koncern ten bez specjalnej wrzawy medialnej wprowadził do swojej oferty. Na chwilę obecną zamówienia na ten układ przyjmują nieliczni dostawcy komputerów w Stanach Zjednoczonych i Azji.

Wspomniany procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 3 GHz, wyposażony został w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (po 1 MB na każdy z rdzeni), a jego maksymalny pobór mocy wynosi 125 W. Współpracuje z podstawką AM2, obsługuje dwukanałową pamięć PC2-6400. Koszt układu wynosi ok. 700 USD.

AMD - plany procesorowe na 2007 rok

Firma AMD jeszcze na początku ubiegłego roku była ulubieńcem prasy i użytkowników ze względu na bardzo dobrą wydajność swoich procesorów i - co jeszcze istotniejsze - świetny stosunek ich wydajności do ceny. To pasmo sukcesów zostało przerwane latem 2006 roku w momencie wprowadzenia przez Intela wyjątkowo udanych procesorów wykonanych w mikroarchitekturze Core. AMD dopiero pod koniec 2006 roku zdołało przestawić swoją produkcję na proces 65 nm, co dodatkowo dało Intelowi dużą przewagę jeśli chodzi o koszty produkcji i możliwość oferowania stosunkowo niedrogich i przy tym szybkich procesorów. Co AMD przygotowuje dla nas na ten rok, i czy będą to produkty przygotowane do odparcia ataku błękitnego giganta?

Czytaj więcej

Pierwotnie, układ Athlon 64 X2 6000+ (wraz z procesorami 5400+ i 5600+) miał trafić do sprzedaży w listopadzie ubiegłego roku. Te ostatnie modele trafiły do cennika w połowie grudnia, jednak z niewiadomych przyczyn opóźnienie we wprowadzaniu układu 6000+ zwiększyło się do ponad dwóch miesięcy.