AMD i Intergraph idą na ugodę

Intergraph poinformował 12 kwietnia, że zakończył spór z firmą AMD i uzgodnił z nią, iż ta wypłaci mu jednorazowo 10 mln USD, plus dodatkowe płatności, za wykupienie licencji na używanie jej technologii. Wcześniej Intergraph zawarł podobną umowę z głównym rywalem AMD, firmą Intel.

AMD musi teraz zapłacić firmie Intergraph 10 mln USD do 7 maja, aby mieć prawo do używania jej technologii Clipper. Jak można przeczytać na witrynie firmy Intergraph, Clipper to nazwa kodowa procesora opracowanego w latach osiemdziesiątych, w którym zastosowano pamięć buforową o unikalnej architekturze.

W styczniu br. AMD odwołał się do sądu, aby ten orzekł, iż Intergraph nie ma praw własności do technologii Clipper, względnie iż AMD nie naruszył takich praw, wprowadzając ją do swoich produktów. Teraz AMD zdecydowala się jadnak zawrzeć ugodę i wykupi licencję oraz zapłaci dodatkowo firmie Intergraph 2% zysków ze sprzedaży procesorów uzyskiwanych przez Computation Products Group. Płatności te będą realizowane w kalendarzowych latach 2005 - 2007,a ich wysokość jest ograniczona do 25 mln USD. Computation Products Group odpowiada za produkcję i sprzedaż procesorów AMD.

Intergraph, a konkretnie dział Intellectual Property and Licensing Division, uzyskał w ciągu ostatnich kilku lat sporo pieniędzy ze sprzedaży licencji, głównie od firmy Intel. Obie firmy weszły jakiś czas temu w spór dotyczący technologii firmy Intergraph noszącej nazwę PIC (Parallel Instruction Computing), którą Intel wykorzystał przy projektowaniu procesora Itanium. Intel zgodził się zapłacić firmie Intergraph 225 mln USD, aby zakończyć ten spór.