AMD inwestuje w Transmetę

Koncern podjął decyzję o zainwestowaniu na giełdzie nowojorskiej 7,5 mln USD w firmę Transmeta, która jest twórcą energooszczędnych układów CPU. Decyzja AMD ma pomóc Transmecie w wyjściu z kryzysu finansowego.

Transmeta zmieniała dwa lata temu swoją strategię, koncentrując się na udzielaniu innym producentom układów scalonych swoich licencji. AMD ogłosił swoją decyzję rok po tym, jak zdecydował się odsprzedawać producentom pecetów procesory Efficeon (produkowane przez Transmetę), oraz trzy miesiące po tym, gdy nad Transmetą zawisło zagrożenie, że zostanie wykluczona z giełdy Nasdaq (na skutek zbyt niskiego kursu jej akcji).

Transmeta pojawiła się na rynku w latach dziewięćdziesiątych, po tym gdy wprowadziła do swojej oferty energooszczędne procesory przeznaczone do instalowania w notebookach. Jednak układ Crusoe (flagowy produkt Transmety) nie odnosił takich sukcesów, jakich spodziewała się firma, i to było początkiem jej późniejszych kłopotów. W styczniu 2005 r. Transmeta zdecydowała się sprzedać układ Crusoe (i technologię produkcji), za sumę 15 mln USD firmie Culturecom Technology (Hong Kong).

Transmeta przeżywa poważny kryzys finansowy. Jej przychody wyniosły w pierwszym kwartale br. 2,1 mln USD (19,5 mln USD w pierwszym kwartale 2006 r.), a straty zamknęły się sumą 18,7 mln USD (podczas gdy rok temu było to 1,7 mln USD).

Gdyby nie AMD, Transmecie groziłoby prawdopodobnie bankructwo. W wydanym przez AMD komunikacie można przeczytać, że Transmeta była jedną z tych innowacyjnych firm na działających na rynku procesorów, której dokonania pomogły AMD w opracowaniu technologii AMD64 i następnie podjęciu produkcji procesorów Opteron.