AMD - kolejny kwartał na minusie

W opublikowanym wczoraj przez AMD raporcie firma przyznaje, że poniosła w czwartym kwartale 2007 r. duże straty, głównie z powodu wydatków związanych z przejęciem w 2006 r. ATI.

Strata netto AMD wyniosła w tym kwartale 1,772 mld USD, czyli była większa niż przychody uzyskane przez firmę w tym czasie, które zamknęły się kwotą 1,770 mld USD. Dla porównania - strata firmy wyniosła w czwartym kwartale 2006 r. 576 mln USD, przy przychodach 1,773 mld USD.

AMD twierdzi, że gdyby nie obciążenia związane z przejęciem firmy ATI - których wysokość szacuje się na 1,675 mld USD - strata firmy wyniosłaby 97 mln USD (o 25 mln więcej niż strata odnotowana w tym samym kwartale rok temu). Warto w tym momencie przypomnieć, że AMD odnotowuje stratę już piąty kwartał z rzędu.

Pomimo kłopotów (związanych również z przesunięciem terminu premiery układu Barcelona o kilka miesięcy), firma wprowadziła na rynek w czwartym kwartale rekordową liczbę procesorów, z czego 400 tys. stanowiły czterordzeniowe układy CPU. AMD ma nadzieję, że w pierwszym kwartale 2008 na rynek trafi dwa razy więcej procesorów Opteron (w porównaniu z czwartym kwartałem 2007 r.).

W lutym AMD zacznie również dostarczać producentom systemów komputerowych pierwsze partie procesorów Barcelona. Firma zapowiada, że przełom nastąpi już w drugim kwartale 2008 r. i jej przychody będą wtedy większe niż straty.


Zobacz również