AMD kończy z wydawaniem nowych sterowników dla 32-bitowych systemów operacyjnych

Podążając śladami Nvidii, AMD zaprzestaje wydawania nowych sterowników do kart graficznych dla 32-bitowych wersji systemów operacyjnych Windows. Na szczęście tego typu platformy odchodzą już w zapomnienie. Nadal korzysta z nich bardzo niewielka grupa użytkowników, która ostatecznie będzie zmuszona do przesiadki na architekturę 64-bitową.

AMD Radeon Graphics

To właśnie AMD z całej trójki producentów GPU (w tym układów zintegrowanych), do których należą jeszcze Intel i Nvidia, postanowiło najdłużej wspierać 32-bitowe wersje Windows. Posiadacze kart graficznych Radeon dostali sterowniki w wersji 18.9.3 z certyfikatem WHQL i na tym skończą się dla nich aktualizacje. Poza przypadkami, w których na szali stać będzie bezpieczeństwo użytkowników dalszego wsparcia nie będzie.

Porzucenie obsługi 32-bitowych systemów operacyjnych było przewidywane już od kilku lat. Ich popularność systematycznie spadała, ustępując miejsca architekturze 64-bitowej. Dalsze wspieranie przestarzałych systemów po prostu przestaje się producentom opłacać. Wiąże się ono z zaangażowaniem programistów, których można zagospodarować do dużo ważniejszych zadań.

Według danych Steam Hardware Survey z najpopularniejszej 32-bitowej wersji systemu Windows (Windows 7) korzysta raptem 1,57 proc. użytkowników. Z kolei Windows XP, Windows 10 oraz Windows 8.1 w wersji 32bit nie przekraczają razem poziomu 0,5 proc. O architekturze 32-bitowej już dawno zapomniano w Apple. Jeśli chodzi o Linuksa, wszystkie najpopularniejsze dystrybucje występujące na Steam są 64-bitowe.