AMD kontra NVIDIA: pojedynek najmocniejszych kart graficznych

Cena

Jak wynika z poprzednich testów, karty NVIDII są wydajniejsze, cichsze i mniej zachłanne na energię. Czy oznacza to, że kart AMD R9 290 i R9 290X nie warto obecnie w ogóle brać pod uwagę przy zakupie? Nie.

Kluczowym elementem jest tutaj cena. Wprowadzeniu na rynek przez NVIDIĘ kart korzystających z nowej architektury Big Maxwell towarzyszyły bowiem znaczące obniżki AMD oraz uruchomienie nowej edycji akcji promocyjnej Never Settle, w ramach której przy zakupie kart z serii Radeon R9 i R7 możemy liczyć na darmowe gry. Porównując topowe modele mamy więc do wyboru kartę Nvidia GTX 980, której sugerowana cena została ustalona na poziomie aż 2399 złotych, lub AMD R9 290X, którą można obecnie kupić za nieco ponad 1400 złotych (można się też spodziewać, że cena ta "na dniach" jeszcze nieco spadnie). Z pewnością więc wielu graczom trudno będzie przełknąć tę różnicę.

Biorąc to pod uwagę wydaje się więc, że znacznie atrakcyjniejszą ofertą jest karta GTX 970, której sugerowana cena to 1429 złotych. Za podobną cenę z jednej strony mamy więc kartę NVIDII oferującą wszystkie zalety nowej architektury, natomiast z drugiej kartę AMD, która też jest bardzo wydajna i oferuje dodatkowo możliwość zdobycia za darmo trzech gier.

Mantle i inne funkcje

Poza darmowymi grami karty AMD mają także inne zalety w postaci technologii takich jak TrueAudio i Mantle, z których możemy skorzystać przy wspierających je grach. Pierwsza pozwala cieszyć się niesamowitym dźwiękiem przy jednoczesnym odciążeniu CPU, natomiast druga zapewniając głębszy poziom optymalizacji sprzętu otwiera potencjalnie drzwi do wyższej wydajności.

Mantle zapewnia tym większe korzyści, im słabszy mamy procesor. W przypadku dostępnych na rynku tytułów, które pozwalają na wybór pomiędzy DirectX a Mantle, możemy ponoć liczyć na wzrost liczby klatek nawet o 50-70%. Potwierdzają to testy gry Civilization: Beyond Earth (za pomocą wbudowanego benchmarku), gdzie przy wykorzystaniu Mantle karta R9 290X wyświetla w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli więcej klatek na sekundę od GTX 980.

AMD kontra NVIDIA: pojedynek najmocniejszych kart graficznych

Liczba klatek na sekundę w grze Civilization: Beyond Earth (2560 x 1600 pikseli) przy wykorzystaniu technologii AMD Mantle. Im więcej, tym lepiej.

Warto tutaj jednak wyraźnie podkreślić, że choć dostępne są bardzo popularne gry pozwalające na wykorzystanie wspomnianej technologii AMD, zdecydowana większość tytułów na PC jednak nie oferuje takiej możliwości.

Przy tej okazji wypada też wspomnieć o unikalnych funkcjonalnościach kart NVIDII, takich jak np.:

- technologia VR Direct (zwiększa wydajność, zmniejsza opóźnienia oraz zapewnia zgodność w grach wykorzystujących zestawy VR)

- Dynamic Super Resolution (gry są renderowane w rozdzielczości 4K lub podobnej, a następnie wyskalowane do faktycznej rozdzielczości wyświetlacza za pomocą 13-stopniowego filtra Gaussa. Jakość powstałego w ten sposób obrazu ma być dużo lepsza od obrazu renderowanego bezpośrednio w rozdzielczości 1080p)

- ShadowPlay (jedno z najlepszych narzędzi do rejestracji naszej rozgrywki)

Podsumowanie

Jeżeli szukacie bez względu na koszty najlepszej platformy do grania, wybór może być tylko jeden: NVIDIA GTX 980. Jeżeli jednak nie dysponujecie tak zasobnym portfelem najrozsądniejszą propozycją wydaje się karta NVIDIA GTX 970. Tym bardziej, że poza oczywistymi widzianymi na pierwszy rzut oka zaletami, czyli wydajnością i cichą pracą, cechuje ją w porównaniu do kart AMD znacznie niższy apetyt na energię. To zaś w przypadku zapalonych graczy katujących godzinami komputery PC może mieć zauważalne odzwierciedlenie w rachunku za energię.

Na koniec dla osób, które mogą odłożyć zakup karty graficznej na później istotna informacja: na początku 2015 roku na rynku zagościć mają karty AMD Radeon R9 300 korzystające z wykonanych w 20-nanometrowym procesie technologicznym GPU.