AMD kręci w benchmarkach

AMD zaprezentowało wyniki testów wydajności laptopa z procesorem Turion. Wydajność względem taktowanego tym samym zegarem Pentium M w większości aplikacji jest wyższa, jednak nie wiadomo jak Turion wypada pod względem energooszczędności, ponieważ czasu pracy na baterii nie podano.

Laptopy oparte na mobilnych procesorach AMD, choć wydajne, znane są z niezbyt długiego czasu pracy na baterii. Wygląda na to, że najnowsze dziecko AMD, procesor Turion, również nie do końca radzi sobie z hamowaniem apetytu na prąd.

W benchmarkach wykonanych przez AMD, Turion działa zwykle szybciej niż jego rywal, Pentium M (obydwa procesory taktowane zegarem 2 GHz) i uzyskuje:

- do 150 procent lepsze wyniki w grach

- do 29 procent lepsze wyniki w multimediach

- do 13 procent lepsze wyniki w aplikacjach biurowych.

Analizując konfigurację sprzętową obu testowanych komputerów nietrudno zauważyć, że porównanie to nie jest do końca sprawiedliwe. Choć procesory mniej więcej sobie odpowiadają (identyczne taktowanie), to karty graficzne notebooków pochodzą z zupełnie różnych półek: Turion ma za partnera rdzeń graficzny X300 zintegrowany w chipsecie ATI Xpress 200, a Pentium M współpracuje ze zintegrowanym rdzeniem graficznym w chipsecie Intela. Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że układ ATI jest od rozwiązania Intela zdecydowanie wydajniejszy, tak więc obie porównywane platformy nie prezentują podobnych możliwości, które pozwalałyby na zbadanie wydajności samych procesorów.

AMD nie opublikowało ponadto wyników czasu pracy notebooka na baterii. Serwis "The Register", który opublikował rezultaty testów Turiona, postuluje, że mogłyby być one niezbyt korzystne dla AMD, gdyż procesor Turion pobiera 35 W mocy. Jest to aż 10 W więcej niż jego konkurent.


Zobacz również