AMD kupuje ATI

Wall Street Journal poinformował, że AMD zamierza kupić firmę ATI Technologies (producent układów graficznych) za sumę 5,4 mld USD. Transakcja może zostać podana przez koncern do publicznej wiadomości jeszcze dzisiaj.

AMD organizuje o 8:00 (amerykańskiego czasu EDT) konferencję prasową, na której poda "ważne informacje korporacyjne". Webcast z konferencji ma być dostępny online pod adresemhttp://www.amd.com/announcement . Przedstawiciele obu firm nie skomentowali jak dotąd wiadomości podanej przez Wall Street Journal.

AMD kupuje ATI

Dyrektorzy zarządzający ATI i AMD, Dave Orton i Hector Ruiz

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, AMD stanie się jednym z największych na świecie dostawców układów grafiki. Firma ATI osiągnęła w trzecim finansowym kwartale br. (kończącym się 31 maja) przychody w wysokości 652,3 mln USD (uzyskując zysk netto 31,9 mln USD). ATI szacuje, że przychody firmy zamkną się w czwartym kwartale kwotą 620 do 690 mln USD.

Informacje o tym, że AMD chce przejąć ATI, krążyły od jakiegoś czasu po Sieci. Po przejęciu ATI, AMD będzie mógł stawić śmielej czoła Intelowi, który produkuje własne chipsety graficzne. Z drugiej strony transakcja może zagrozić współpracy AMD z firmą Nvidia, głównym konkurentem ATI i ważnym partnerem AMD.

Aktualizacja: 24 lipca 2006 11:27

Informacje o przejęciu ATI przez AMD potwierdziły się. Fuzja obu spółek powinna zakończyć się w czwartym kwartale br. Prezentacja pierwszych produktów powstałych w wyniku porozumienia zapowiadana jest na 2008 rok.