AMD: masowa produkcja procesorów 32 nm ruszy pod koniec 2010 r.

Dirk Meyer, prezes Advanced Micro Devices, zapowiedział, że w połowie przyszłego roku - w odpowiedzi na spodziewany wzrost popytu - zwiększona zostanie produkcja procesorów wytwarzanych w procesie technologicznym 32 nm. Produkcja na skalę masową ruszyć ma w czwartym kwartale 2010 r.

W poniedziałek, 2 marca, nastąpi finalizacja umowy zawartej między AMD a spółką Advanced Technology Investment Company (utworzoną przez władze Abu Dhabi, stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich). W ramach porozumienia bliskowschodni inwestor przejmie kontrolę nad zakładami produkcyjnymi AMD inwestując ponad 1,4 mld USD w nową spółkę Foundry Co. i przekazując kolejne 700 mln USD bezpośrednio AMD. Po podziale AMD zajmie się projektowaniem procesorów, a Foundry - ich produkcją.

D. Meyer w rozmowie z serwisem Informationweek.com wyraził pewność, że współpraca z Foundry będzie owocna - AMD ma być głównym klientem nowej spółki oraz jej głównym akcjonariuszem, kontrolującym 34 % akcji.

Ze słów prezesa wynika, że AMD, mimo pozbycia się działu produkcyjnego, nie zamierza zmieniać strategii produktowej. Koncern nie chce ścigać się z Intelem (zresztą i tak do tej pory odnotowywał w stosunku do głównego konkurenta ok. 12-miesięczne opóźnienia w wydawaniu produktów nowej generacji). Firma będzie skupiać siły na opracowywaniu nowych rozwiązań dla serwerów i komputerów przenośnych. Meyer przekonuje, że technologie stworzone z myślą o serwerach znajdują w końcu zastosowanie w najwydajniejszych komputerach stacjonarnych (np. konfiguracjach dla graczy) zaś rozwiązania dla notebooków są adaptowane w desktopach z niższej i średniej półki cenowej.

Segmenty, w których zabraknie rozwiązań AMD - i to co zapewne przez kilka lat - to tanie komputery przenośne (netbooki) i smartfony. Zdaniem D. Meyera produkcja układów dla tych platform jest dla firmy nieopłacalna - spółka dała temu stanowisku wyraz w styczniu br., gdy sprzedała dział układów mobilnych firmie Qualcomm.

Prezes AMD dostrzega duży potencjał w rozwiązaniach bazujących na kombinacji CPU i GPU, przeznaczonych dla ultramobilnych notebooków - mają one pomóc spółce w rywalizacji z Intelem. Mowa o platformie mobilnej o nazwie kodowej Yukon, która umożliwi tworzenie maszyn zdecydowanie wydajniejszych od netbooków, a jednocześnie tańszych od dotychczas oferowanych komputerów przenośnych o niewielkich rozmiarach. Yukon ma być filarem notebooków wyposażonych w ekrany o przekątnej od 10 do 14 cali.

Meyer jest szefem AMD od sierpnia 2008 r. - na stanowisku tym zastąpił Hectora Ruiza, a jego zadaniem jest uzdrowienie kondycji finansowej koncernu.

Więcej informacji: AMD On Track To Ship 32-Nm Chips In 2010 (w j. angielskim).