AMD: mikroprocesory dla komórek

W trakcie trwających w Barcelonie targów 3GSM koncern AMD zaprezentował trzy nowe modele mikroprocesorów do obsługi multimediów w telefonach komórkowych. Nowe układy mają spełniać coraz wyższe wymogi, stawiane nowoczesnym komórkom, w tym obsługiwać przetwarzanie obrazów o rozdzielczości do 12 megapikseli, stabilizację obrazu oraz wielokanałowe odtwarzanie audio.

Nowe procesory to modele z serii Imageon oznaczone numerami 2298, 2294 i 2192. Dzięki nowym mikroprocesorom możliwe stanie się także jednoczesne kodowanie i dekodowanie materiału audio-wideo, stabilizacja obrazu wideo podczas nagrywania oraz obsługa wyjść tv (co pozwoli oglądać materiały zarejestrowane telefonem na ekranach odbiorników telewizyjnych).

Nowe układy mają także pozwolić użytkownikom komórek na oglądanie wysokiej jakości filmów wideo na ekranach swoich aparatów (AMD zapowiada, że będą obsługiwać wideo w jakości do 5 razy lepszej, niż poprzednie generacje).

Oddzielenie procesora "multimedialnego" od procesora głównego komórki pozwala na szybsze tempo wprowadzania modyfikacji i poprawek oraz dodawania kolejnych funkjci multimedialnych do istniejącej technologii. Pozwala również zaoszczędzić energię akumulatora.

Przypomnijmy, iż poprzednia generacja multimedialnych procesorów AMD znalazła zastosowanie m.in. w komórkach Samsunga i Motoroli. Zaprezentowane na targach 3GSM układy są już, jak informuje AMD, testowane przez niektórych wytwórców.