AMD - nastąpi wielki podział?

Coraz częściej pojawiają się plotki, że wobec sporych problemów finansowych, AMD zostanie podzielone na dwie części. Jedna miałaby się zająć wyłącznie projektowaniem procesorów, druga - ich wytwarzaniem.

Spora liczba przedsiębiorstw w branży elektronicznej sprzedaje chipy sygnowane własnym logo, choć nigdy nie pokusiła się o wybudowanie choćby metra kwadratowego fabryki półprzewodników. Do tego typu korporacji należy zarówno Nvidia, jak i VIA, które korzystają z linii produkcyjnych tajwańskich gigantów pokroju TSMC czy UMC.

Z drugiej strony Intel i AMD mają zespoły odpowiedzialne zarówno za projektowanie, jak i wytwarzanie półprzewodników.

Plotki głoszą jednak, że władze AMD chcą podzielić korporację na dwie części: tę, która zajmie się opracowywaniem nowych procesorów CPU i GPU, oraz tę, która będzie je wytwarzać. Decyzja o tym fakcie ma zostać ogłoszona we wrześniu.

Oczywiście należy pamiętać, że w branży IT plotki nie należą do rzadkości. Nie dalej jak 11 dni temu w Internecie pojawiła się "dobrze potwierdzona informacja", jakoby Nvidia planowała zrezygnować z produkcji chipsetów do płyt głównych. Korporacja szybko zdementowała tę rewelację.