AMD: nasze zarzuty wobec Intela potwierdziły się

Pozew złożony niedawno przez prokuratora Nowego Jorku przeciw Intelowi jest potwierdzeniem zarzutów o nieuczciwe praktyki rynkowe tego ostatniego. Dirk Meyer, prezes Advanced Micro Devices, wyraził się w ten sposób w czasie środowego spotkania AMD Financial Analyst Day 2009.

PC World Testy - procesory

"Powtarzaliśmy przez długi czas, że odniesienie przez nas sukcesu na rynku było utrudnione w wyniku antykonkurencyjnego zachowania ze strony naszego konkurenta" - mówił Meyer. Prezes AMD uważa, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy stało się jasne, że zarzuty stawiane przez jego spółkę wobec Intela znalazły potwierdzenie w poczynaniach regulatorów rynku na całym świecie.

Zobacz również:

  • Samsung pozwany? Chodzi o brak ładowarek

Jak pamiętamy, w maju br. Komisja Europejska ukarała firmę Intel grzywną w wysokości 1,06 miliarda euro za praktyki monopolistyczne oraz strategię rynkową naruszającą zasady uczciwej konkurencji. Procesorowy gigant był m.in. oskarżany o opłacanie wytwórców, by ci opóźniali sprzedaż komputerów z procesorami AMD, lub w ogóle rezygnowali z wprowadzania ich do oferty. Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji przekonywała wówczas, że Intel "krzywdził miliony klientów UE, zatem tak wysoka grzywna nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem". Z kolei Paul Otellini, prezes firmy, uznał decyzję Komisji za chybioną bo "żadnych skutków negatywnych dla konsumentów nie było." Wokół sprawy narosło wiele kontrowersji (patrz: ramka).

Tymczasem na początku listopada prokurator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo pozwał Intela, oskarżając koncern o udzielanie producentom komputerów znacznych rabatów, by zachować dominującą pozycję na rynku i utrudnić rozwój AMD. Cuomo chce dowieść, że Intel "naruszył stanowe i federalne prawo antymonopolowe prowadząc ogólnoświatową, systematyczną kampanię nielegalnych zachowań".

W pozwie czytamy, że w ostatnich latach Intel zawarł porozumienia z dużymi wytwórcami komputerów (wydając na ten cel setki milionów - a nawet miliardy - dolarów rocznie). Zgodnie z nimi producenci używali w swoich maszynach procesorów dostarczonych przez Intela, co - jak podkreśla nowojorski prokurator - stanowiło poważne naruszenie interesów firm konkurencyjnych i klientów.