AMD nie ma zamiennika dla Geode

Advanced Micro Devices nie zamierza tworzyć żadnych nowych procesorów Geode dla komputerów embedded oraz nie ma dla nich na razie zamiennika - powiedzieli przedstawiciele firmy. Prace rozwojowe nad wspomnianą rodziną chipów zostały zakończone około roku temu. Od tej pory AMD nie uczyniło nic nowego w tym kierunku.

Koncern nie ma planów związanych z nowymi jednostkami Geode LX, jednak będą one produkowane tak długo, jak tylko będzie istnieć na nie zapotrzebowanie rynkowe. AMD posiada trzy różne linie procesorów Geode w ofercie. Pierwszą są układy NX bazujące na architekturze AMD Athlon K7 i mające zapotrzebowanie na energię elektryczną w przedziale 6 - 14 W. Druga to popularna seria LX z maksymalnym zapotrzebowaniem nie przekraczającym 3 W. Ostatnia seria to GX (o zapotrzebowaniu 1.1 W).

Seria LX jest już dosyć leciwa. Teoretycznie AMD mogłoby zaproponować jako Geode procesory AMD Athlon 64 (K8). Mowa oczywiście o wersji energooszczędnej. Firma posiada w ofercie wspomniane Athlony o TDP (Thermal Design Power) wynoszącym 8 W. Mogłyby być to także Athlony Neo (TDP 15 W).

Zobacz Ranking produktów PC World.pl - procesory AMD i Intel