AMD nie wierzy w CPU x86 Nvidii

Nvidia potwierdziła w ubiegłym tygodniu chęć wejścia na rynek procesorów zgodnych z architekturą x86. Główny rywal koncernu na polu kart grafiki - Advanced Micro Devices - twierdzi, że Nvidia nie ma szans na rynku CPU dla desktopów.

Sensacyjna wiadomość została podana przez Machaela Harę podczas konferencji Morgan Stanley Technology Conference w San Francisco. Nvidia ma zamiar wejść na rynek procesorów x86 w przeciągu dwóch, trzech najbliższych lat. Koncern zaznacza także, iż potencjał CPU zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę w komputerach. Wydajne układy GPU przewyższają możliwościami standardowe procesory i mogą być wykorzystywane w tych samych celach, co te drugie. Jednak są segmenty rynku, gdzie chipy x86 są potrzebne, np. w urządzeniach mobilnych.

AMD, drugi po Intelu znaczący producent CPU zgodnych z architekturą x86 uważa, że Nvidia nie ma szans na tym rynku. Po pierwsze gigant rynku kart grafiki nie posiada odpowiedniej licencji od Intela , umożliwiającej - w świetle prawa - produkcję układów zgodnych z architekturą x86. Zdobycie wspomnianego pozwolenia to nie jedyny aspekt, który spędzi sen z powiek Nvidii.

Konieczne będzie bowiem pozyskanie jeszcze innych licencji, zarówno od AMD, jak i Intela. Nvidia będzie musiała także zdobyć doświadczenie w opracowywaniu układów x86. Może to być trudniejszym zadaniem, niż zakup odpowiedniego pozwolenia od Intela. Proces ten będzie czasochłonny i wyjątkowo kosztowny.

Jak na ironię, w podobnej sytuacji była kilka lat temu firma AMD, która wkroczyła na rynek kart grafiki, kupując ATI. Teraz rola się odwraca. Życzymy Nvidii sukcesu, gdyż dzięki temu zyskamy najwięcej my - użytkownicy końcowi.

Zobacz Ranking produktów PC World.pl - procesory AMD i Intel