AMD notuje kolejną stratę

W zakończonym 27 grudnia kwartale rozliczeniowym AMD odnotował stratę w wysokości 1,42 mld USD. To wynik niemal o 25 proc. lepszy niż w roku poprzednim, kiedy strata AMD sięgnęła 1,77 mld USD. Kierownictwo firmy spodziewa się jednak słabszych wyników w kolejnym kwartale.

W ostatnim kwartale 2008 roku przychody koncernu wyniosły 1,16 mld USD wobec 1,74 mld USD rok wcześniej. Do zmniejszenia wyniku finansowego i straty rzędu 1,32 mld USD przyczyniły się m.in. koszty restrukturyzacji i wcześniejszych akwizycji - m.in. przejęcia firmy ATI. Z opublikowanych informacji wynika, że po wykluczeniu jednorazowych kosztów strata AMD wyniosłaby 418 mln USD. W trzecim kwartale 2008 roku firma zanotowała stratę w wysokości 67 mln USD przy przychodach rzędu 1,8 mld USD. Nie zrealizowano również wcześniejszych prognoz, które zakładały przychody na poziomie 1,23 mld USD. Według przedstawicieli firmy niższe od spodziewanych wyniki były spowodowane m.in. spadkiem popytu na komputery osobiste i rozwiązania serwerowe. Jako dobre określono wyniki sprzedaży czterordzeniowych układów o nazwie kodowej Shanghai. Pierwsze procesory z tej rodziny trafiły na rynek w listopadzie ubiegłego roku.

Koncern AMD przynosi starty od ponad dwóch lat. Od lipca minionego roku firmą kieruje Dirk Meyer. Pod jego rządami rozpoczęto gruntowną restrukturyzację firmy, która ma na celu m.in. poprawienie efektywności finansowej AMD. Najważniejszym jej elementem jest plan wydzielenia procesów produkcyjnych i przekazania ich do spółki zależnej Foundry Co. Transakcja, która ma zagwarantować AMD zastrzyk finansowy w wysokości ok. 700 mln USD w gotówce ma zostać sfinalizowana w połowie lutego br. Kilka dni temu zastrzeżenia do planów podziału AMD zgłosili przedstawiciele koncernu Intel. Domagają się oni zweryfikowania m.in. ewentualnego wpływu rozdzielenia działalności produkcyjnej i projektowej AMD na porozumienia i umowy licencyjne zawarte przez konkurentów.

W ostatnim tygodniu kierownictwo AMD ogłosiło również zamiar sprzedaży działów związanych z produkcją procesorów i układów graficznych dedykowanych dla urządzeń przenośnych firmie Qualcomm. Transakcja ma być warta ok. 65 mln USD. Równolegle planowane są cięcia zatrudnienia i płac.

Czytaj też:

Spadły przychody Intela

Święta wzmocniły Apple

Google: przychody w górę, zyski w dół