AMD - nowe procesory dla tabletów, netbooków i serwerów

AMD już w przyszłym roku chce zaprezentować nowy procesor, zbudowany z myślą o tabletach. Ma do niego dołączyć czterordzeniowy procesor dla netbooków. Zobaczymy także nowe rozwiązania dla serwerów.

O swoich planach, Advanced Micro Devices mówiło w trakcie spotkania z inwestorami. Prezes firmy (Dirk Meyer) zapowiedzial, że już w przyszłym roku na rynku powinny się pojawić procesory AMD tworzone z myślą o tabletach. W roku 2012 firma zamierza udostępnić czterordzeniowy procesor dla netbooków i tabletów.

Nowe chipy są rozwinięciem idei zaprezentowanych w procesorze Bobcat i budowane są w oparciu o architekturę Fusion. Łączą więc w sobie procesor centralny i graficzny. Układy otrzymały nazwy kodowe Wichita i Krishna. Wiadomo również, że będą tworzone w 28 nm procesie technologicznym. Zarówno Wichita jak i Krishna będą w stanie odtwarzać pliki wideo w jakości 1080p i będą obsługiwały DirectX 11.

AMD zapowiedziało również nadejście nowych procesorów dla serwerów. W 2012 roku na rynku pojawić ma się rozwiązanie 24-rdzeniowe (nazwa kodowa Terramar) oraz 10-rdzeniowy układ o nazwie kodowej Sepang. Terramar i Sepang oparte będą na nowej architekturze nazwanej Bulldozer. Mają one wykorzystywać mniej energii elektrycznej i mieć poszerzoną przepustowość.

Bulldozer będzie obecny także w chipie z górnej półki przeznaczonym dla komputerów stacjonarnych. Ośmiordzeniowy układ nazwany Komodo trafić ma do sklepów w 2012 roku. W tym samym czasie zadebiutuje także czterordzeniowy układ dla laptopów o nazwie kodowej Trinity.