AMD ogłasza zwycięstwo nad Intelem

Wygląda na to, że AMD uznało się za zwycięzcę pojedynku, do którego próbowało wciągnąć swego głównego konkurenta - Intela. Wygrana ma dotyczyć zarówno lepszego stosunku wydajności do pobieranej mocy, jak też wyższej szybkości przetwarzania w Opteronach.

AMD rzuciło Intelowi rękawicę w twarz kilka miesięcy temu (donosiliśmy o tym m.in. w artykule "AMD gna do przodu, Intel... się boi?"). Teraz zostało ogłoszone oficjalne zwycięstwo nad półprzewodnikowym gigantem.

AMD podkreśla swoją dominację w dziedzinie przetwarzania 64-bitowego, stosunku wydajności do pobieranej mocy ("performance-per-watt") oraz wydajności w trybie pracy dwurdzeniowej ("dual-core x86 performance").

Firma chwali się na przykład, że wiele dwurdzeniowych Opteronów zużywa maksymalnie 95W - czyli sporo mniej niż dwurdzeniowe Xeony, które mogą pobierać nawet 150W. Również wydajność układów AMD nie pozostawia wiele do życzenia: Opteron 280 jest szybszy od Xeona 2,8 GHz od 13 aż do 76 procent (ostatni wynik dotyczy benchmarku operacji zmiennoprzecinkowych wykonanego z pomocą SPECfp rate2000).

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, Intel nie wziął udziału w akcji, gdyż uznał ideę pojedynku za mało poważną.