AMD opóźnia "buldożery"

Przedstawiciel Advanced Micro Devices, w wywiadzie udzielonym serwisowi XBitLabs poinformował o opóźnieniu premiery CPU Bulldozer (nazwa kodowa nowej architektury). Pierwsze procesory - o naprawdę nowej architekturze - trafią na rynek dopiero w 2011 roku. Wiadomo już także, iż AMD rozpocznie testy 32 nm CPU w grudniu przyszłego roku.

Damon Muzny, w konwersacji z XBitLabs powiedział, że testy nowych procesorów rozpoczną się pod koniec 2010 roku, natomiast ich produkcja przewidziana jest na 2011 rok. Bulldozery cechować się mają wyższą wydajnością oraz wsparciem dla instrukcji SSE5.

Według obecnej mapy produktów AMD, pierwszymi procesorami Bulldozer będą układy Orochi, produkowane w procesie technologicznym 32 nm i wyposażone w więcej niż cztery rdzenie i 8 MB pamięci podręcznej. Ile dokładnie? Tego na razie nie wiadomo. Nowe procesory będą miały również wbudowany kontroler pamięci DDR3.

Kolejny ciekawy produkt to niskobudżetowy procesor Ontario, który zaoferuje dwa rdzenie, 1 MB pamięci podręcznej, zintegrowany układ graficzny oraz kontroler pamięci DDR3. Będzie to pierwszy układ z serii AMD Fusion (procesor + chip graficzny).

AMD opóźnia "buldożery"

Mapa procesorowa AMD na lata 2008 - 2011 (w j. ang.)

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - procesory AMD i Intel