AMD oskarża Intela

Intel i AMD od roku prowadzą ze sobą wojnę cenową. Oba koncerny były tak bardzo nią zajęte, że niewiele słyszało się o innych sposobach, którymi ze sobą walczą. Jednak znowu o nich usłyszeliśmy - koncern AMD oskarżył właśnie Intela o naciąganie wyników testów porównujących procesory obu firm.

"Jestem już zmęczony i mam dosyć rywala, który nie lubi uczciwej i otwartej konkurencji" - powiedział Henri Richard, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu AMD.

Jego firma twierdzi, że podczas ostatniej konferencji dla analityków Intel użył wyników testu Spec 2000, by wykazać wyższość najnowszych układów Intela nad jednordzeniowym Opteronem. Test Spec 2000 od niedawna nie jest używany, więc jego wyniki nie dają dobrego porównania, uważa Richard.

Na zarzuty odpowiedział George Alfs, rzecznik prasowy Intela. Przyznał, że Intel użył Spec 2000 do porównania procesorów, ale zaprzeczył, by Intel manipulował danymi. Powiedział, że do porównania użyto informacji, których koncern AMD sam dostarczył jednej z niezależnych firm testujących. "Wzięliśmy ich najlepsze wyniki i porównaliśmy je z naszymi najlepszymi" - mówi Alfs.

Producenci sprzętu zawsze używają standardowych przemysłowych programów testujących. Ich największą wadą jest jednak fakt, że nie oddają one rzeczywistości, gdyż testy odbywają się w idealnych warunkach.