AMD po raz pierwszy od 2006 roku warte więcej od Intel'a

Cena akcji AMD wzrosła ponad cenę akcji Intel'a, a wszystko przez kolejne opóźnienia w produkcji 7 nm chipów.

Intel poinformował, że 7 nm procesory Core pojawią się na rynku najwcześniej pod koniec 2022 roku. Oznacza to kolejne opóźnienia względem plany. Na niepowodzeniu niebieskich zyskuje AMD.

Procesor AMD Ryzen

Procesor AMD Ryzen

We wczorajszym raporcie Intel poinformował o zarobkach w drugim kwartale 2020 roku. Przychody wzrosły o 20 procent, ale komplikacje wywołane wybuchem pandemii COVID-19 spowodowały, że Intel opóźnił produkcję 7 nm procesorów o kolejne 6 miesięcy.

Informacja ta nie wpłynęła dobrze na ceny akcji. AMD wprowadziło na rynek pierwsze układy 7 nm oparte na architekturze Zen 2 w lipcu ubiegłego roku. Intelowi dogonienie rywala zajmie jeszcze dobre dwa lata.

Taki obrót sprawy spowodował, że ceny akcji Intel'a zaczęły pikować w dół. Zyskało na tym AMD, którego akcje poszybowały mocno w górę. Firma posiada teraz droższe akcje od Intel'a. Ostatnim razem taka sytuacja miała miejsce w 2006 roku. Obecnie cena akcji Intel'a wynosi około 54 dolarów, a cena akcji AMD ponad 64 dolary.

Pomimo większej ceny akcji AMD nadal pozostaje w tyle za Intel'em ze względu na liczbę wyemitowanych akcji. W przypadku AMD ich łączna wartość wynosi 70 miliardów dolarów, a w przypadku Intel'a aż 255 miliardów dolarów.

Zarówno Intel, jak AMD są jednym z niewielu firm, które zyskały na pandemii koronawirusa. Obie firmy zarobiły więcej, ponieważ ludzie kupili większą ilość komputerów i laptopów. AMD szykuje się do wprowadzenia architektury Zen 3, co może sproodwać dalsze wzrosty wartości cen akcji.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 3 z procesorem AMD i zapoznaj się z naszą recenzją tego komputera.

Źródło: techspot.com