AMD pokaże format Blu-ray 3D

Na targach Consumer Electronics Show 2010 koncern AMD zaprezentuje nośniki Blu-ray wykorzystujące format zapisu trójwymiarowego materiału multimedialnego.

Producent procesorów jest oszczędny w szczegółach dotyczących zapowiadanej prezentacji nowego standardu. Wiadomo na razie, że odbędzie się ona przy współpracy AMD z firmą Cyberlink, (producentem oprogramowania odtwarzającego multimedia PowerDVD) a do oglądania filmu w tym formacie użytkownik będzie potrzebował stosownych okularów. AMD obiecuje jednak, że format zapewni widzowi wrażenia zarezerwowane do tej pory jedynie dla kin przystosowanych do wyświetlania filmów 3D.

Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association (w której skład wchodzi AMD) pracuje obecnie nad standaryzacją formatu Blu-ray 3D. Prezentowane przez AMD produkty mają trafić na rynek w drugiej połowie 2010 r. Firma przypomina, że format Blu-ray 3D to nie jedyna technologia związana z 3D, w jakiej rozwój jest zaangażowana. AMD wspiera też promocję takich rozwiązań jak tylnoprojekcyjne telewizory 3D.

Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok upłynie pod znakiem trzeciego wymiaru. Liczący się producenci telewizorów cyfrowych - Panasonic, Sony czy Samsung - już zapowiedzieli poszerzenie oferty o modele przystosowane do wyświetlania obrazu 3D (we współpracy z okularami). Warto też przypomnieć, że przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA będą pierwszym w historii mundialem realizowanym w technologii 3D.

Więcej informacji: AMD