AMD: poznaj najszybszy desktopowy procesor z TDP na poziomie 65 W

Firma AMD wprowadziła do oferty dwa nowe procesory Athlon II X4 - modele Athlon II X4 638 i 641. Oba przeznaczone są dla posiadaczy płyt głównych wyposażonych w podstawkę FM1, natomiast pierwszy z nich jest obecnie najszybszym w ofercie AMD desktopowym CPU w rodzinie "65-watowców".


Firma AMD (po cichutku) dodała do oferty dwa nowe 32-nanometrowe procesory z rodziny Athlon II X4 - modele Athlon II X4 638 i 641. Są to w zasadzie układy Llano, które w odróżnieniu od nich nie oferują jednak zintegrowanego procesora graficznego.

AMD Athlon II X4 641

Procesor Athlon II X4 641 posiada cztery rdzenie, z których każdy wyposażony został w 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i pracuje z częstotliwością 2,8 GHz, czyli o 0,2 GHz niższą od obecnego od listopada na rynku modelu Athlon II X4 651. Producent deklaruje, że współczynnik TDP nowego CPU wynosi 100 W.

AMD Athlon II X4 638

Procesor Athlon II X4 638 również oferuje do dyspozycji użytkowników cztery rdzenie i, łącznie, 4 MB pamięci L2 cache. Pracuje on jednak w odróżnieniu od poprzednika z częstotliwością 2,7 GHz i cechuje się niższym aż o 35 W współczynnikiem TDP, co czyni z niego najszybszy obecnie w ofercie AMD desktopowy "65-watowy" CPU.

Cena

Oba układy zostały wycenione na tyle samo: 81 USD. Decydując się na zakup któregoś z nich musimy więc podjąć decyzję, czy bardziej zależy nam na "megahercach", czy mniejszych rachunkach za energię.

Ostatnie procesory pod FM1?

Modele Athlon II X4 638 i 641 przeznaczone są dla właścicieli płyt głównych wyposażonych w podstawkę FM1. W drugim kwartale tego roku na rynku zagoszczą jednak nowe układy APU o nazwie kodowej Trinity, które zastąpią wspomniane układy Llano i będą korzystały z nowej podstawki FM2 (różni się ona od FM1 ilością i rozmieszczeniem pinów). Oznaczać to więc może, że nowe modele będą ostatnimi CPU przeznaczonymi dla platformy FM1.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że w rodzinie układów Trinity również znajdą się pozbawione możliwości skorzystania z GPU procesory Athlon.

____________

Opisane procesory wydają się bardzo interesujące. Szczególnie model Athlon II X4 638.