AMD: poznaj najszybszy desktopowy procesor z TDP na poziomie 65 W

Firma AMD wprowadziła do oferty dwa nowe procesory Athlon II X4 - modele Athlon II X4 638 i 641. Oba przeznaczone są dla posiadaczy płyt głównych wyposażonych w podstawkę FM1, natomiast pierwszy z nich jest obecnie najszybszym w ofercie AMD desktopowym CPU w rodzinie "65-watowców".


Firma AMD (po cichutku) dodała do oferty dwa nowe 32-nanometrowe procesory z rodziny Athlon II X4 - modele Athlon II X4 638 i 641. Są to w zasadzie układy Llano, które w odróżnieniu od nich nie oferują jednak zintegrowanego procesora graficznego.

AMD Athlon II X4 641

Procesor Athlon II X4 641 posiada cztery rdzenie, z których każdy wyposażony został w 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i pracuje z częstotliwością 2,8 GHz, czyli o 0,2 GHz niższą od obecnego od listopada na rynku modelu Athlon II X4 651. Producent deklaruje, że współczynnik TDP nowego CPU wynosi 100 W.

Zobacz również:

  • Xindong Fenghua - oto chiński rywal GeForce i Radeonów. Ma szanse podbić rynek?

AMD Athlon II X4 638

Procesor Athlon II X4 638 również oferuje do dyspozycji użytkowników cztery rdzenie i, łącznie, 4 MB pamięci L2 cache. Pracuje on jednak w odróżnieniu od poprzednika z częstotliwością 2,7 GHz i cechuje się niższym aż o 35 W współczynnikiem TDP, co czyni z niego najszybszy obecnie w ofercie AMD desktopowy "65-watowy" CPU.

Cena

Oba układy zostały wycenione na tyle samo: 81 USD. Decydując się na zakup któregoś z nich musimy więc podjąć decyzję, czy bardziej zależy nam na "megahercach", czy mniejszych rachunkach za energię.

Ostatnie procesory pod FM1?

Modele Athlon II X4 638 i 641 przeznaczone są dla właścicieli płyt głównych wyposażonych w podstawkę FM1. W drugim kwartale tego roku na rynku zagoszczą jednak nowe układy APU o nazwie kodowej Trinity, które zastąpią wspomniane układy Llano i będą korzystały z nowej podstawki FM2 (różni się ona od FM1 ilością i rozmieszczeniem pinów). Oznaczać to więc może, że nowe modele będą ostatnimi CPU przeznaczonymi dla platformy FM1.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że w rodzinie układów Trinity również znajdą się pozbawione możliwości skorzystania z GPU procesory Athlon.

____________

Opisane procesory wydają się bardzo interesujące. Szczególnie model Athlon II X4 638.