AMD - pracujemy dalej nad procesorem Bobcat

AMD potwierdza, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek energooszczędnego procesora przeznaczonego do instalowania w notebookach i subnotebookach, dementując tym samym pojawiające się ostatnio doniesienia, że przerwał prace nad tym układem.

Procesor firmy AMD nosi roboczą nazwę Bobacat i będzie rywalizować na rynku z intelowskim układem Atom. AMD produkuje już procesor do instalowania w komputerach przenośnych. Jest to układ x86 noszący nazwę Geode, stosowany w cienkich klientach, systemach osadzonych oraz w notebooku XO produkowanym przez organizację non profit One Laptop Per Child.

Szczegóły techniczne dotyczące budowy procesora Bobcat nie są znane. Firma nie informuje też, kiedy układ pojawi się w jej ofercie. Wiadomo tylko, że będzie 64-bitowy procesor zawierający jeden rdzeń taktowany zegarem 1 GHz (plus pamięć L1 o pojemności 128 KB i pamięć L2 o pojemności 256 KB), pobierający zaledwie kilka watów mocy i obsługujący magistralę HyperTransport 800 MHz. Procesor zawiera kontroler pamięci obsługujący układy DDR2.

Intel pracuje już nad energooszczędnym procesorem, który zastąpi układ Atom. Procesor nosi roboczą nazwę Lincroft (układ typu System on Chip zawierający wszystkie najważniejsze elementy wchodzące w skład systemu obliczeniowego: właściwy procesor, procesor grafiki, układ obsługujący obrazy wideo oraz kontroler pamięci.). Będzie on częścią nowej platformy Moorestown, która ma być gotowa w 2009 r.