AMD prezentuje Cinema 2.0

AMD zaprezentowała technologię renderowania postaci. Cinema 2.0, bo tak określono zestaw nowych rozwiązań, została zaprojektowana głównie z myślą o producentach gier komputerowych i filmów.

Cinema 2.0 to technologia renderowania, która z założenia ma tworzyć fotorealistyczne, wirtualne modele postaci w czasie rzeczywistym.

Głównym punktem projektu jest specjalnie przygotowane pomieszczenie w kształcie kuli. Pokój wypełniony jest skierowanymi w jeden punkt kamerami high-definition, które przechwytują obraz i wysyłają go do komputera. W efekcie otrzymuje się bardzo szczegółowy model postaci, który można szybko uzupełnić o szczegóły. Efekt jest piorunujący, co widać chociażby na poniższym zdjęciu:

Warto dodać, że pod prezentacją AMD Cinema 2.0 podpisały się również takie firmy jak Splash Damage, Crytek, Rebellion, Remedy czy wreszcie - Blizzard. Ostatnia z firm zapowiedziała przy okazji, że w przyszłości będzie sprzedawała pakiety ze swoimi tytułami oraz kartami ATI, co umożliwi graczom wczesny dostęp do technologii graficznych AMD/ATI. Warto również pamiętać o powstającym właśnie filmie World of Warcraft. Widać, że Blizzard jest mocno zainteresowany najnowszymi technologiami, które mogą pomóc w jego realizacji.