AMD prezentuje energooszczędny, sześciordzeniowy procesor Opteron

AMD wprowadził wczoraj do swojej oferty energooszczędną wersję sześciordzeniowego procesora Opteron (znanego pod nazwą kodową Istanbul, przeznaczonego do budowania serwerów). Układ Opteron 2419 EE pobiera 40 W mocy, czyli niewiele więcej niż czterordzeniowe procesory Opteron (nazwa kodowa Shanghai).

Pobierając tyle samo mocy co czterordzeniowe Opterony, układ Opteron 2419 EE przetwarza dane o ok. 30% szybciej. Procesor jest taktowany zegarem 2 GHz, zawiera współużytkowany przez wszystkie rdzenie bufor na dane L3 o pojemności 6 MB, a każdy rdzeń ma do dyspozycji swój własny bufor na dane L2 o pojemności 512 KB.

Tak jak inne procesory Opteron, tak i ten obsługuje technologię AMD-P (zarządzanie poborem mocy). Technologia może zmniejszać szybkość pracy rdzeni (pobierają one wtedy mniej mocy) lub ograniczać moc jaką pobiera komputer, konfigurując w odpowiedni sposób system BIOS. Procesor obsługuje też sprzętowe rozszerzenie AMD-V (wykorzystywane do wirtualizowania zasobów; technologia używana do budowania maszyn wirtualnych, dzięki której jeden komputer można podzielić na kilka logicznych komputerów, każdy działający pod kontrolą swojego systemu operacyjnego).

Procesor kosztuje 989 USD i jest już dostępny. AMD oferuje też producentom serwerów sześciordzeniowe procesory, które pobierają zależnie od wersji od 55 do 75 W mocy.

Pierwszy sześciordzeniowy procesor Opteron firma AMD wprowadziła na rynek na początku czerwca br. (pisaliśmy o tym tutaj).