AMD prezentuje mobilne procesory Kaveri wykorzystujące architektury GCN i HSA

Firma AMD zaprezentowała oficjalnie mobilne układy Kaveri oferujące takie rozwiązania jak Graphics Core Next (GCN) Architecture i Heterogeneous System Architecture (HSA).

Podczas trwających właśnie targów Computex firma AMD zaprezentowała oficjalnie najbardziej zaawansowane w swojej historii mobilne układy APU: Kaveri A-Series APU. Przeznaczone są one zarówno dla "zwykłych" jak i dedykowanych profesjonalnym zastosowaniom notebooków. Co ważne, wnoszą ze sobą na rynek mobilny dwie architektury: Graphics Core Next (GCN) Architecture i Heterogeneous System Architecture (HSA). Pierwsza powinna ucieszyć graczy (pozwala m.in. na skorzystanie ze stanowiącej odpowiedź AMD na DirectX technologii Mantle), druga zapewnia korzyści płynące ze współpracy CPU i GPU (więcej na temat tego rozwiązania znajdziecie tutaj).

Nowe układy wykorzystują mikroarchitekturę Steamroller i oferują do 12 rdzeni (do 4 rdzeni CPU i do 8 rdzeni GPU) oraz wsparcie dla DirectX 11.2, PCI Express Generation 3 i pamięci DDR3-2133. Ponadto gracze będą mogli cieszyć się w grach dźwiękiem tworzonym przy wykorzystaniu technologii AMD TrueAudio.

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne
AMD prezentuje mobilne procesory Kaveri wykorzystujące architektury GCN i HSA

Procesory AMD "Kaveri"

Co z wydajnością?

Firma AMD przedstawiła kilka danych na ten temat. Według przeprowadzonych przez nią testów model A10-7300 w benchmarku PCMark uzyskuje podobny wynik do układu Intel 1,6 GHz i5-4200U. W teście 3DMark jest o 50% lepszy.

FX-7500 w benchmarku PCMark uzyskuje podobny wynik do układu 1,8 GHz i7-4500U. W teście 3DMark jest o 50% lepszy.

Notebooki korzystające z nowych układów AMD powinny wkrótce pojawić się na rynku.