AMD prezentuje procesory z obsługą pamięci DDR3

Firma AMD zaprezentowała dziś kilka nowych modeli procesorów z kontrolerem pamięci DDR3. Przypomnijmy, że pierwotnie wprowadzenie tego typu sprzętu nastąpić miało dopiero w połowie roku. Producent postanowił jednak wdrożyć nowe rozwiązania znacznie wcześniej.

Nowe procesory zaprezentowane przez firmę AMD to trzy- i czterordzeniowe Phenomy II z kontrolerem pamięci DDR3. Układy taktowane są z częstotliwością od 2,5 do 2,8 GHz. Wśród premierowych czterordzeniowców znalazł się Phenom II X4 910 2,6 GHz oraz kilka procesorów z serii 800. Te taktowane są z częstotliwością od 2,5 do 2,6GHz. Ceny niemal wszystkich powyższych procesorów nie są jeszcze znane. Ujawniono jedynie koszt X4 810 2,6GHz - 175 dolarów.

Ranking PC World - procesory

Modele z trzema rdzeniami to Phenom X3 720 2,8 GHz (145 dolarów) oraz X3 710 2,6 GHz (125 dolarów).

Sprzęt przeznaczony jest do płyt głównych z podstawką AM3. Jednakże, zgodnie z poprzednimi zapowiedziami, AMD umożliwiło montaż nowych Phenomów II w gniazdach typu AM2+, które obsługują jedynie pamięci DDR2 (wpółdziałające z nowymi procesorami). Rozwiązanie to zostało wprowadzone z myślą o użytkownikach nie dysponujących tak dużymi środkami finansowymi. Obecnie pamięci DDR3 kosztują bowiem niemalże trzykrotnie więcej niż DDR2.

Warto dodać, że według badań firmy Mercury Research globalna sprzedaż CPU w 2008 roku spadła o 8%. Udział AMD w światowym rynku wyniósł 18,5%.

AMD prezentuje procesory z obsługą pamięci DDR3

Zobacz także:

Kolejny rekord w podkręcaniu Phenoma II

AMD Phenom II z zegarem 3,1 GHz już wiosną