AMD - procesorowe plany

AMD ujawnił pod koniec zeszłego tygodnia swoje plany dotyczące dalszego rozwoju procesorów, podając więcej informacji o przyszłych czterordzeniowych układach oraz o nowej rodzinie serwerowych, szesnastordzeniowych procesorów.

Podana przez AMD mapa drogowa procesorów pełna jest nazw kodowych, za którymi kryją się różne technologie. Prezentujemy listę zawierającą przyszłe rozwiązania procesorowe AMD i ich krótkie omówienie.

Barcelona: nazwa kodowa czterordzeniowego procesora Opteron, produkowanego w oparciu o technologię 65 nm. AMD obiecuje, że Barcelona wejdzie do produkcji w sierpniu. Pierwsze serwery oparte na tym układzie powinny się pojawić na rynku już we wrześniu br.

Bobcat: nazwa kodowa przyszłej, energooszczędnej architektury CPU, przeznaczonej dla urządzeń przenośnych, takich jak ultra-przenośne komputery PC i urządzenia elektroniczne ogólnego użytku. Układy Bobcat będą pobierać od 1 do 10 watów mocy i pojawią się na rynku w 2009 r.

Bulldozer: nazwa kodowa układu CPU przeznaczonego dla serwerów i klientów, który będzie pobierać od 10 do 100 watów mocy. Data wejścia na rynek - 2009 r.

Eagle: nazwa kodowa zestawu chipów (opartego na procesorze Falcon) przeznaczonego dla notebooków. Przewidywana premiera - 2009 r.

Falcon: nazwa kodowa pierwszego układu Fusion, który będzie zawierać właściwy procesor oraz procesor grafiki. Falcon (przeznaczony dla notebooków) wejdzie na rynek w 2009 r i będzie oferowany z czterema rdzeniami procesora Bulldozer.

Fusion: nazwa kodowa procesorów AMD, które zawierają wiele elementów. Pierwszy układ linii Fusion będzie nosić nazwę Falcon i pojawi się w 2009 r.

Griffin: nazwa kodowa przyszłego, dwurdzeniowego procesora dla notebooków. Produkcja układu ma ruszyć w 2008 r.

Hardcastle: nazwa kodowa zestawów chipów (takich jak Perseus i Puma) zaprojektowanych dla użytkowników biznesowych.

Leo: nazwa kodowa zestawu chipów zaprojektowanego dla komputerów desktop, opartego na procesorze Phenom (zawierającym bufor na dane o pojemności 6 MB i produkowanego przy użyciu technologii 45 nm). Premiera zapowiadana jest na 2008 r.

Perseus: zestaw chipów dla komputerów desktop, zaprojektowany dla użytkowników biznesowych. Premiera - 2008 r.

Phenom: nazwa handlowa nadana czterordzeniowym procesorom zaprojektowanym dla komputerów desktop, które pojawią się w ofercie AMD w czwartym kwartale 2007 r.

Puma: zestaw chipów dla notebooków oparty na procesorze Griffin. Debiut produktu jest przewidywany na 2008 r.

Ridgeback: nazwa kodowa procesorów dla komputerów desktop, produkowanych w oparciu o technologię 45 nm (z buforem na dane o pojemności 6 MB). Produkcja procesorów ma ruszyć w połowie 2008 r.

Sandtiger: nazwa kodowa linii układów (zawierających od 8 do 16 rdzeni) do instalowania w serwerach. Układy wspierają (Double Data Rate 3) i będą produkowane przy użyciu technologii 45 nm. Przewidywana premiera - 2009 r.

Shanghai: nazwa kodowa następcy procesora Barcelona. Będzie to również czterordzeniowy układ (wspierający jednak szereg nowych opcji), produkowany w oparciu o technologię 45 nm.

Spider: zestaw chipów dla komputerów desktop oparty na procesorze Phenom, który zawiera bufor na dane o pojemności 2 MB i jest produkowany przy użyciu technologii 45 nm. Premiera - 2007 r.