AMD: procesory znów potaniały

Producent procesorów uaktualnił cennik produktów. Niektóre z układów dostępnych w ofercie firmy potaniały aż o 57 %. Cenowa wojna o klienta, toczona przeciwko Intelowi, zaostrza się.

Obniżki dotyczą zarówno układów do komputerów przenośnych, jak i procesorów do stacjonarnych pecetów. Za procesory mobilne AMD Turion 64 zapłacimy o 26 % mniej, a za niektóre układy do desktopów - nawet o 57 % mniej. Największe obniżki miały miejsce w przypadku dwurdzeniowych Athlonów 64 X2 5000+ z podstawką AM2 - jeszcze do niedawna trzeba było za nie zapłacić niemal 700 dolarów, obecnie 301 USD - oraz Athlonów 64 X2 4600+ (z podstawką AM2 i 939), których cena spadła z 558 do 240 USD. Nie zmieniły się ceny procesorów serwerowych.

AMD: procesory znów potaniały

Zaktualizowany cennik procesorów AMD (ceny w USD)

Nowy cennik, opublikowany przez AMD, można uznać za próbę obrony pozycji rynkowej, jaką firmą osiągnęła do tej pory - Intel obniżył bowiem ceny swoich układów w czerwcu i należy się spodziewać, że wkrótce uczyni to ponownie. W ciągu ostatnich miesięcy oba koncerny prowadziły zażartą walkę, to zyskując, to tracąc w różnych segmentach rynku procesorów, jednak to właśnie pozycja Intela wydaje się obecnie mocniejsza, m.in. dzięki wprowadzeniu procesorów Core 2 Duo, o zmodyfikowanej architekturze i dużej wydajności.

Warto też odnotować zapowiedzi AMD dotyczące wprowadzenia na rynek "prawdziwego czterordzeniowego procesora" - wedle zapewnień firmy, układ taki miałby trafić na rynek w połowie 2007 r. - patrz artykuł "AMD odpowiada na wyzwanie Intela".

Cennik procesorów AMD z 24 lipca br. znaleźć można pod tym adresem.