AMD przechodzi na 65 nm

Przedstawiciele Advanced Micro Devices oficjalnie potwierdzili, że firma jest przygotowana do wprowadzenia na rynek swoich pierwszych procesorów opartych na technologii 65 nanometrów w czwartym kwartale br.

Produkowane w Dreźnie (Niemcy) procesory przeznaczone będą do instalowania w notebookach, desktopach oraz serwerach. AMD zamierza przestawić swoją produkcję w pełni na technologię 65 nm (odchodząc od technologii 90 nm) w połowie 2007 r.

AMD zapewnia, że nowe procesory będą pracować wydajniej, pobierając jednocześnie mniej energii niż układy produkowane w oparciu o technologię 90 nm. Wszystkie układy 65 nm będą zawierały zintegrowane kontrolery pamięci, co znacznie przyspiesza przepływ danych wymienianych z pamięcią systemową oraz z urządzeniami zewnętrznymi.

Firma prowadzi już intensywne prace nad technologią 45 nm. Można oczekiwać, że pierwsze układy scalone oparte na tej technologii zaczną schodzić z taśm produkcyjnych AMD w drugiej połowie 2008 r. Jednocześnie firma ujawniła, że nawiązała bliską współprace z IBM, która ma zaowocować opracowaniem technologii 22 nm.

Intel (główny rywal AMD na rynku procesorów) ma już w swojej ofercie układy oparte na technologii 65 nm. Firma wprowadziła na rynek pod koniec sierpnia dwurdzeniowy, 64-bitowy układ Xeon 7100 (nazwa kodowa Tulsa) oparty na tej technologii.