AMD przejmuje koronę


AMD przejmuje koronę
Tymczasem architektura Athlona jest nowa. Zdaniem AMD, procesor może przetwarzać do sześciu instrukcji w jednym cyklu zegara, podczas gdy Pentium III daje sobie radę z trzema (czasami PIII może podzielić instrukcje na fragmenty i obsłużyć pięć takich mikrooperacji naraz). Pamięć podręczna 128 KB pierwszego poziomu w Athlonie, która przetwarza niektóre instrukcje programów szybciej niż zwykła RAM, jest czterokrotnie większa od pamięci w procesorze Pentium III. Według analityków powinna przyspieszyć m.in. wizualizacje 3D czy operacje na bazach danych.

Magistrala systemowa 200 MHz Athlona jest dwukrotnie szybsza niż w procesorze Pentium III (AMD oparła ją na magistrali EV6 opracowanej przez Digital Equipment, a stosowanej w serwerach i stacjach roboczych Compaqa z mikroprocesorem Alpha). Dziś Athlon może cieszyć się 200 MHz połączeniem z chipsetem, jednak pełnej mocy magistrali nie doświadczysz, dopóki nie pojawią się pamięci RAM działające z częstotliwością 200 MHz. Ma to nastąpić za sześć do dziewięciu miesięcy (patrz diagram).

Firma AMD podkreśla kolejną przewagę: do swej technologii 3DNow! dodała dwadzieścia cztery nowe instrukcje. Przezorni nabywcy pecetów zapytają: "co z oprogramowaniem?". Podobnie jak SSE z procesorem Pentium III, instrukcje 3DNow! AMD mogą przyspieszyć grafikę i inne zadania w specjalnie przystosowanych aplikacjach. Dziewiętnaście ma usprawnić kodowanie mowy i wideo, wtyczki internetowe i strumieniowe przekazy ze stron WWW - obszary już objęte przez SSE Intela.

Intel, podobnie jak AMD, musi poczekać do czasu, gdy producenci oprogramowania zoptymalizują aplikacje do nowych instrukcji. Przyjęliśmy więc postawę "pokażcie a uwierzymy", więc do testów nie przygotowano żadnego oprogramowania wykorzystującego dziewiętnaście nowych poleceń, zwłaszcza że AMD nie chciała ujawnić nazw ani dat premier aplikacji rozbudowanych o dodatkowe instrukcje. Większość istniejących programów do 3DNow! to gry, z paroma tylko wyjątkami typu IBM ViaVoice. AMD twierdzi, że prace nad aplikacjami do edycji obrazów i rozpoznawania głosu są już w toku.

Pierwszy wielki test

Do testowania nowej jednostki zmiennoprzecinkowej Athlona PC World Test Center posłużył się programem AUGI Gauge, autorstwa grupy użytkowników Au-toCAD Users Group International. Aplikacja ta mierzy czas operacji wykonywanych w programie wspomagającym projektowanie AutoCAD 2000.

Compaq Presario 5861 ukończył test w 16,2 minuty, nieco szybciej niż komputer pokazowy AMD, i o ok. 3,5 minuty (21 procent) szybciej od dwóch komputerów z procesorem Pentium III 600 MHz. Nie jest to wielka rzecz, jeśli chodzi o programy testujące. Różnica przekłada się na znacznie szybsze wykonanie prac o bardzo złożonej grafice, jak np. przy projektowaniu WWW czy modelowaniu.

W naszych testach programem modelującym 3D Caligari TrueSpace 4.1, komputer pokazowy AMD zdobył 18-procentową przewagę - wystarczającą do zauważalnie szybszych odświeżeń ekranu (nie testowaliśmy komputera Compaq Presario, również nie brał on udziału w teście Rage Expendable, gdyż jego karta 3dfx Voodoo3 3500 - skądinąd świetna - nie obsługuje trybu 32-bitowego koloru w tych testach).

Komputery z procesorem Athlon przewyższyły komputery z procesorem Pentium III 600 MHz o 8 procent w Futuremark 3DMark - serii testów zawierających typowe elementy gier, wykorzystujące rozszerzenia 3DNow! i SSE. Kilka składowych 3DMark, jak również nasz test gry Expendable firmy Rage Software, mierzy liczbę klatek wideo, jaką procesor może wyświetlić w ciągu sekundy. Athlony zwyciężyły procesory Pentium III z przewagą od 5 do 16 procent. Ponieważ liczby klatek wielu gier są duże, możesz czasem nie dostrzec różnicy.

Inaczej jest z aplikacjami, jakich używasz na co dzień: do pracy z Wordem czy Excelem oczywiście niepotrzebne są Ci tak szybkie komputery. Jeżeli jednak zamierzasz kupić komputer z Athlonem tylko dlatego, że jest najszybszym pecetem na rynku, będziesz się rozkoszować wynikiem. Pokazowy komputer AMD uzyskał 281 punktów w PC WorldBench - jest to dotychczas najwyższa nota wśród komputerów z Windows 98. Dwa pozostałe komputery Optimus i Compaq uzyskały również wysokie noty: 273 i 272 punkty. Wyniki Athlona błyszczą jeszcze wyraźniej, gdy je porównamy z konkurencją: średni rezultat PC WorldBench dla komputerów z procesorami Pentium III 550 MHz to 242 punkty, podczas gdy dla procesorów Pentium III 500 - wciąż przecież szybkich - wynosi 230.