AMD przejmuje koronę


Mało kasy, dużo frajdy

Nie jest zaskoczeniem, że wszystkie konfiguracje w tym zestawieniu są bardzo bogate. Komputer Optimusa wyposażono w 256 MB RAM, kartę graficzną 3Dfx VooDoo 3000, twardy dysk ATA-66 o pojemności 18 GB, kartę dźwiękową Sound Blaster Live Value, DVD-ROM 5x firmy Samsung. Adax Gama zawierał procesor Athlon o częstotliwości 550 MHz, 128 MB RAM, kartę graficzną 3D Blaster Riva TNT 2 Ultra z 32 MB RAM, twardy dysk o pojemności 10 GB, kartę dźwiękową Sound Blaster Live, DVD-ROM 6x firmy Creative i modem wewnętrzny 56K firmy Microcom.

Presario 5861 jest jednym z pierwszych testowanych przez nas systemów z napędem DVD-ROM 8x. Ale nie ekscytuj się tym zbytnio, bowiem nowe szybkości obrotowe czytnika dają transfer danych rzędu 11 MB/s, a więc wyższy niż mogą "przetrawić" obecnie procesory i karty graficzne. Złośliwości na bok: 8000 zł to niewygórowana cena za tak doskonale wyposażone komputery ze świetnym procesorem. Weź pod uwagę to, że gdy w marcu pojawiły się komputery z procesorem Pentium III 500 MHz, ceny wielu z nich zaczynały się na wyższym poziomie. Niech żyje konkurencja!

Inni producenci, wśród nich IBM, planują wprowadzenie komputerów z Athlonem 600 MHz. Wkrótce IBM doda komputery z Athlonem we wszystkich trzech początkowych szybkościach do swej linii Aptiva.

Teraz Twój ruch

Skrócona historia komputeryzacji jest zapełniona wspomnieniami o firmach, które uważały, że świetna technologia może pokonać lepiej "ustawionych" na rynku, mających lepsze kontakty - królów branży. Ponieważ AMD ma kłopoty finansowe, możesz zastanawiać się, czy lepiej wstrzymać się z zakupem komputera z Athlonem do czasu, gdy opadnie kurz. Najprostsza odpowiedź brzmi "nie". AMD lubi podkreślać, że czołowa dziesiątka producentów pecetów - z wyjątkiem Della - stosuje jej procesory, a po takich firmach jak Compaq czy IBM spodziewać się można, że zapewnią serwis kupionym u nich komputerom, bez względu na dalsze losy AMD.

Najbliższe miesiące przyniosą ze sobą mnóstwo wyzwań dla AMD. W czasie, gdy firma stara się przyspieszyć zegar Athlona - gabinet wojenny Intela aż huczy. Pod koniec września pojawi się zestaw układów Intela i820 (znany jako Camino) do biurkowych pecetów z procesorem Pentium III, pozwalający na używanie magistrali systemowej 133 MHz. W tym samym czasie mają być gotowe nowe, szybkie pamięci, z którymi łączy się wzrost wydajności. Co więcej, do produkcji procesorów Coppermine, z zegarem 667 MHz, mających zadebiutować pod koniec roku, Intel użyje technologii 0,18 mikrona. Technologia ta zapewnia duże szybkości układów i pozwala na lepsze upakowanie powierzchni, niż w przypadku dzisiejszego procesu 0,25 mikrona. Na koniec roku także AMD planuje przejście na technologię 0,18 mikrona. AMD, Intel i konsumenci mają jednak wspólny problem. Podczas gdy układy stają się coraz szybsze, za kulisami nie czekają żadne aplikacje, które wymagałyby częstotliwości ponad 600 MHz. Większość użytkowników nie korzysta z programów, które potrzebowałyby nawet 500 MHz mocy. Olbrzymia popularność komputerów za 3 do 5 tys. zł nie jest przypadkowa: w komputerze z Celeronem czy K6-2 całkiem przyjemnie działają Word, Excel, przeglądarka WWW i podstawowe gry oraz programy graficzne. Jak mówiliśmy już przy okazji debiutu pecetów z procesorem Pentium III 550 MHz, nie kupuj komputera o większej mocy niż Ci potrzeba.

Z drugiej zaś strony, jeżeli kupujesz komputery z najlepszym procesorem, przewaga urządzenia z Athlonem 600 jest wyraźna. To nowy władca szybkości, a co więcej - nie będzie Cię kosztować królewskiego wykupnego.