AMD przejmuje koronę


650 MHz po raz pierwszy...

AMD przejmuje koronę
Znany jest podstawowy problem dotyczący produktów firmy AMD - premiera większości z nich była opóźniona w stosunku do procesorów Intela, a co gorsza, firma nie zaspokajała popytu na swoje produkty. Sytuacja ta zmieniła się połowicznie. AMD wprowadziła na rynek doskonałe produkty wyprzedzające wydajnością Intela, z ich dostępnością jednak wciąż są problemy. Gdy oddawaliśmy artykuł do druku, AMD zaprezentowała najnowszy procesor o częstotliwości 650 MHz. Pierwsze testy wykonane przez PC World Test Center potwierdziły, że Athlon 650 MHz jest o 14 procent szybszy od procesora Pentium III 600 MHz i o 3 do 5 procent szybszy od Athlona 600 MHz. Dzięki doskonałej jednostce zmiennoprzecinkowej komputery z Athlonem 650 MHz były o 27 procent szybsze od procesora Pentium III 600 MHz w teście programu AutoCAD. W teście Caligari TrueSpace 4.1 i Expandable różnica w wydajności procesorów wynosiła 18 procent. Różnice pomiędzy wersją Athlona 650 i 600 MHz w teście programu AutoCAD były niewielkie - wynosiły ok. 5 procent. Po raz pierwszy AMD stało się niekwestionowanym liderem na rynku procesorów, a zagrozić mu może jedynie najnowszy procesor Intela o kodowej nazwie Coppermine, który zostanie zaprezentowany pod koniec października. Ten nowy produkt wykonany w technologii 0,18 mikrona wykorzystujący magistralę systemową 133 MHz ma szansą zagrozić produktom AMD współpracującym z magistralą 100 MHz. Jednakże podczas gdy jest to najwyższa prędkość, jaką może uzyskać Intel przy dotychczasowych rozwiązaniach, AMD, używając magistrali firmy DEC o potencjalnej prędkości 200 MHz, ograniczony jest jedynie brakiem odpowiednich pamięci i powszechnej dostępności chipsetów obsługujących tę magistralę. Który z produktów okaże się szybszy, przekonamy się niebawem, na pewno jednak silna konkurencja zaowocuje spadkiem cen szybkich procesorów, które już dziś oferują znaczne nadwyżki mocy.

Intel wygrywa wojnę na kasę

Rywale Intela czasami wygrywają zawody na technologie, jak to się wyraźnie udało w starciu AMD z Athlonem. Przegrywają jednak w wojnie finansowej. National Semiconductor i IDT ogłosiły ostatnio plany zamknięcia swych oddziałów zajmujących się procesorami do pecetów: Cyriksem i Centaurem. Niedługo po zaprezentowaniu Athlona przez AMD firma poinformowała o stracie 162 milionów dolarów w drugim kwartale oraz rezygnacji jednego z szefów. Z tymi niemiłymi wieściami kontrastują zyski Intela w drugim kwartale, wynoszące 1,7 mld dolarów. Klienci natomiast się zastanawiają, czy AMD - bądź inna firma - może konkurować z Intelem?

Głębokie kieszenie

Tworzenie szybszych i lepszych układów od intelowskich jest wystarczająco trudne. Odważni muszą także stawić czoło programowi "Intel Inside", który daje producentom pecetów miliony dotacji na marketing i reklamę. Co więcej, Intel - z obrotami 26,3 mld dolarów w 1998 roku - może sobie pozwolić na obniżenie cen na mniej wydajne układy. AMD, przechodząca właśnie na proce-sory wyższej klasy, zanotowała obrót 2,5 mld dolarów w 1998 roku.

National Semiconductor stwierdziła, że po prostu nie daje rady i wystawiła na sprzedaż swój wydział Cyriksa, zakupiony w listopadzie 1997 roku. Tajwański producent chipsetów VIA Technologies planuje przejęcie Cyriksa i wprowadzenie nowych układów do komputerów biurkowych pod koniec roku. National Semiconductor nadal będzie sprzedawać MediaGX - układ, który zapoczątkował trend na pecety poniżej 1000 dolarów - ale jedynie do tanich urządzeń typu zestawy set-top.