AMD przejmuje koronę

AMD na szali swej przyszłości położyła najnowszy procesor Athlon. Ten układ następnej generacji, lepiej znany pod oznaczeniem kodowym K7, został zaprojektowany z jednym wyraźnym zadaniem: zdetronizować Intela jako króla szybkości.


Clinton kontra Starr, SLD kontra AWS, Gates kontra rząd - teraz do listy niekończących się wojen możesz dodać AMD kontra Intel. AMD na szali swej przyszłości położyła najnowszy procesor Athlon. Ten układ następnej generacji, lepiej znany pod oznaczeniem kodowym K7, został zaprojektowany z jednym wyraźnym zadaniem: zdetronizować Intela jako króla szybkości. I patrząc na nasze testy pierwszych systemów z Athlonem, AMD to się udało.

AMD przejmuje koronę
Przetestowaliśmy komputery z procesorem AMD Athlon: Optimus z wersją Athlon 550 MHz, JTT Adax z wersją 550 MHz, prototypowego Compaqa Presario 5861 z Athlon 600 MHz, system pokazowy wykonany przez AMD na potrzeby naszych testów, a na koniec wymieniliśmy w komputerze Optimus procesor na wersję 600 MHz, by przekonać się o ile wzrosła prędkość. Następnie te komputery stanęły w szranki z komputerami Compaq i Quantex wyposażonymi w nowy procesor Intela - Pentium III 600, który pojawił się na rynku szybciej po to, by konkurować z Athlonem.

Faktyczna przewaga

AMD przejmuje koronę

Komputery z procesorem Athlon są najszybsze

Komputery z Athlonem zwyciężyły pecety z procesorem Pentium III w każdej części testowego pakietu aplikacji biurowych PC WorldBench 98, ze średnio 9-procentową przewagą. System zbudowany przez AMD zdystansował Compaqa z procesorem Pentium III 600 MHz aż o 14 procent. W naszych testach graficznych komputery z Athlonem wręcz przemknęły przez oprogramowanie CAD i modelowania 3D, wykonując test AutoCAD-a o 21 procent szybciej od procesora Pentium III. Nowa architektura Athlona znacznie przyspiesza obliczenia zmiennoprzecinkowe używane do wyświetlania figur geometrycznych. Dzieje się tak bez konieczności pisania od nowa oprogramowania, jak to jest w przypadku instrukcji graficznych AMD 3DNow! i Intel SSE (znanych też jako Katmai).

AMD przejmuje koronę

Athlon doskonale działa w aplikacjach 3D i AutoCAD

Co za zmiana ról: poprzednie układy AMD wypadały gorzej w porównaniu z wydajnością grafiki i szybkością wykonywania operacji zmiennoprzecinkowych osiąganą przez procesory Intela. AMD wbudowała także magistralę systemową 200 MHz, która już teraz daje pewne wzrosty wydajności, a w przyszłości zapewni jeszcze większe.

Producenci użyją Athlona w wysokiej klasy komputerach do domów i małych firm, skonfigurowanych bardzo podobnie do pecetów z procesorem Pentium III. AMD nie spodziewa się przełamania korporacyjnego rynku PC wcześniej niż w przyszłym roku, ponieważ klienci reprezentujący instytucje wymagają więcej czasu na ocenę produktów i żądają dostępności identycznych systemów przez ustalony okres. Na razie wydajność graficzna jest racją bytu pecetów z Athlonem. W szczególności procesor ten warto brać pod uwagę w przypadku aplikacji wspomagających projektowanie, modelowanie czy tworzenie witryn i wtyczek internetowych. Nie dostrzegliśmy dużych przyrostów wydajności w grach 3D. Konkurencyjna też jest cena: komputery z Athlonem 600 kosztują mniej niż porównywalne z procesorem Pentium III. Optimus Prestige 550 kosztuje 7563 zł, wersja 600 MHz - 8782 zł, zaś JTT Gamma 550 siedem - 8294 zł.

Co czyni króla królem

Od nazwy po podstawy konstrukcyjne Athlon stanowi dla AMD zdecydowany krok naprzód. Firma wybrała nazwę mającą kojarzyć się z szybkością i atletyką, a także dystansującą układ od zubożonych poprzedników z rodziny K6. Procesor debiutuje z zegarami 500, 550 i 600 MHz oraz cechami, jakie nie pojawią się w procesorach Intela do czasu kolejnej istotnej rozbudowy procesora Pentium III o kodowej nazwie Coppermine (co nastąpi pod koniec października). Obserwatorzy uważają, że procesor Pentium III jest w pewnym sensie rozbudową Pentium II, a architektura Pentium II istnieje przecież już trzy lata.