AMD się reorganizuje i tworzy Radeon Technologies Group

AMD boryka się z problemami, a szefowa firmy Lisa Su chce ją przeobrazić. Receptą na problemy, oprócz licznych zwolnień, ma być wydzielenie z firmy nowego działu zajmującego się wyłącznie układami graficznymi. Pokieruje nim były pracownik Apple.

Firma AMD zajmująca się produkcją układów CPU i GPU ma spore problemy. Chociaż podzespoły AMD są montowane w konsolach nowej generacji Xbox One i PlayStation 4, to firma nie radzi sobie z konkurencją w postaci Intela na rynku procesorów i Nvidii - w przypadku układów grafiki.

Od teraz dział zajmujacy się układami graficznymi stanie się osobną jednostką o nazwie Radeon Technologies Group i będzie zajmował się tylko i wyłącznie pracami nad rozwojem GPU. Przewodzić mu będzie człowiek z 20-letnim doświadczeniem, który wcześniej pracował w Apple: Raja Koduri.

Radeon Technologies Group ma zajmować się GPU i APU

Radeon Technologies Group ma zajmować się GPU i APU

Udziały rynkowe firmy spadły z ok 40 proc. do niecałych 20 proc. w przeciągu roku. AMD zwolniło też 7 proc. wszystkich pracowników. Podział wewnątrz AMD ma pomóc obu nowym jednostkom skupić się na opracowywanych przez nich rozwiązaniach - AMD nadal będzie zajmować się procesorami, a Radeon Technologies Group układami graficznymi oraz układami zintegrowanymi nazywanymi APU.

Wydzielenie osobnej jednostki zajmującej się GPU zbliża nas do sytuacji z 2006 roku, kiedy AMD przejęło ATI - firmę zajmującą się produkcją kart Radeon. AMD nie chce jednak wracać do przeszłości i wydzielać całkowicie części biznesu zajmującego się układami grafiki i ma plany na przyszłość związane z rozwojem w kierunku wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

źródło: lowyat.net