AMD skarży Intela

Advanced Micro Devices złożyła w amerykańskim sądzie wniosek przeciwko Intelowi, oskarżając go o praktyki monopolistyczne - m.in. o "wymuszanie" na firmach z branży aby nie sprzedawały procesorów konkurencyjnych wobec produktów Intela. Wniosek AMD wskazuje 38 takich spółek na trzech kontynentach - od potężnych dostawców do małych producentów sprzętu, dystrybutorów i detalistów. Zapowiada się długa walka sądowa.

AMD w 48-stronicowym dokumencie twierdzi, że Intel stosuje nieuczciwe praktyki w celu pozyskania klientów i "grozi" nawet wprowadzeniem surowych konsekwencji za stosowanie lub sprzedaż produktów AMD.

Wniosek sporządzony przez AMD wskazuje na przypadki m.in. Della, Sony, Gateway'a czy Hitachi, którym Intel narzucił umowy praktycznie wykluczające stosowanie produktów konkurencji poprzez specjalne upusty, ryczałty oraz pomoc w finansowaniu kampanii marketingowych. Inne zarzuty związane są ze współpracą firmy z Fujitsu Siemens Computers. Wcześniej FSC sprzedawała ponad 30 proc. komputerów z układami AMD, jednak Intel zaproponował spółce specjalną zniżkę na procesory Celeron.

Przedstawiciele Advanced Micro Devices są przekonani, że Intel skutecznie przekonał Fujitsu Siemens do ograniczenia liczby sprzedawanego sprzętu z układami AMD. Przykładem tego według AMD jest np. komputer Fujitsu Siemens Lifebook S2010, który sprzedawany jest z procesorem AMD na terenie Japonii oraz USA, ale w Europie dostępny jest tylko z układami Intela.

Ponadto AMD zarzuca Intelowi, że próbował odwieść Fujitsu Siemens - jednego z czołowych producentów PC - od planów wykorzystania w swoich systemach procesorów Opteron 64.Podobne praktyki, związane z premierą układów Opteron 64, Intel miał stosować wobec trzech tajwańskich spółek - Micro-Star International, Atipa Technologies oraz Solectron Corp.

W USA Intel był już pod lupą regulatorów w 1998 kiedy to, Federalna Komisja Handlu zarzuciła koncernowi, że pod groźbą zablokowania dostępu do specyfikacji swoich nowych układów, wymusił na firmach Digital Equipment Corp., Compaq Computer (dziś połączona z Hewlett-Packard) oraz Intergraph podpisanie zobowiązania o zaniechaniu roszczeń wobec firmy za naruszanie patentów technologicznych. Sprawa została zamknięta w marcu 1999 r. Intel odstąpił od wspomnianych praktyk jednak nie przyznał się do nadużyć.

Pełny tekst skargi AMD (w języku angielskim) jest dostępny pod tym adresem.

Poczynaniami rynkowymi Intela interesuje się także regulator w Japonii. W marcu urzędnicy dopatrzyli się, że spółka wykorzystuje swoją przewagę rynkową. Japoński oddział Intela zgodził się zastosować niektóre z zaleceń, jednak z częścią wciąż się nie zgadza. Producentowi przygląda się także Komisja Europejska.

Jak informowaliśmy wcześniej, według raportu Mercury Research za I kw. 2005 r. Intel kontroluje 81,7 proc. światowego rynku procesorów x86, zaś dostawy AMD sięgnęły 16,9 proc. łącznej sprzedaży. Rok wcześniej udział Intela sięgał 83,5 proc. AMD kontrolowało 15 proc. światowego rynku.

Aktualizacja: 29 czerwca 2005 14:06

AMD chce jak najbardziej nagłośnić złożony wczoraj wniosek, w którym oskarża Intela o nieuczciwe praktyki. W tym celu spółka wykupiła całostronicowe reklamy w siedmiu amerykańskich dziennikach m.in. w The Wall Street Journal, New York Times czy Washington Post. Reklama zatytułowana została 'Intel Antitrust Suit: Why AMD filled'. Zdaniem analityków to próba wygrania jeszcze innej batalii z konkurentem - tym razem chodzi o zdobycie zainteresowania opinii publicznej. AMD ma nadzieję, że proces rozpocznie się pod koniec przyszłego roku. Intel nie zgadza się z stawianymi zarzutami.


Zobacz również