AMD: stawiamy na podstawki pozwalające na wymianę procesorów. Intel trochę kręci...

Firma AMD poinformowała, że obecnie nie ma żadnych planów odnośnie rezygnacji z podstawek pozwalających na wymianę procesorów. Co z Intelem?

Niedawno Internet obiegła niepokojąca informacja, z której wynikało, że Intel zamierza budować procesory, które nie będą korzystały z podstawy Land Grid Array (LGA), lecz zostaną wykonane w oparciu o technologię Ball Grid Array (BGA). Pierwszymi układami tego typu miałyby być 14-nanometrowe procesory Broadwell, których premiera została zapowiedziana na 2014 rok.

Firma AMD szybko zwęszyła szansę na poprawienie swojego wizerunku i w odpowiedzi na te spekulacje wydała oświadczenie, w którym jasno stwierdza, że nie ma obecnie żadnych planów dotyczących rezygnacji z podstawek, co oznacza, że wszystkie procesory planowane na 2013 i 2014 rok będą z nich korzystały. Chris Hook, rzecznik prasowy AMD podkreślił również, że jego firma zawsze wspierała rynek DIY (ang. Do It Yourself) oraz entuzjastów i wie, jak ważne jest dla nich to, aby procesory nie były wlutowywane w płytę główną.

Co z Intelem?

Jak się okazało, przedstawione na początku doniesienia zmusiły również do wydania oświadczenia Intela. Jego rzecznik, Daniel Snyder, poinformował, że jego firma "będzie w najbliższej przyszłości oferowała części w pakiecie z gniazdami LGA dla swoich klientów i entuzjastów rynku DIY". Dodał jednocześnie, że "Intel nie może w tej chwili wyjawiać konkretnych długoterminowych planów dotyczących "map drogowych" produktów, lecz będzie z czasem przedstawiał więcej szczegółów na ten temat za pośrednictwem normalnego procesu komunikacji".

Oczywiście powstaje pytanie, co oznacza "w najbliższej przyszłości". Rzecznik AMD wyraźnie poinformował, że tzw. entuzjaści sprzętu komputerowego, przynajmniej jeżeli chodzi o dwa najbliższe lata, mogą spać spokojnie. Oświadczenie ze strony Intela niestety nie jest już tak czytelne...

Co o tym sądzicie?