AMD świadome błędu. Poprawka dla procesorów Ryzen 10 września

Producenci płyt głównych zaktualizują BIOS już za tydzień.

AMD przekazało, że przygotowuje aktualizację BIOS'u, aby odpowiedzieć na zarzuty, że procesory Ryzen trzeciej generacji nie są w stanie osiągnąć reklamowanego wzrostu wydajności w każdych warunkach. Informacje te wykorzystywane były także przez największego konkurenta AMD - firmę Intel.

AMD świadome błędu. Poprawka dla procesorów Ryzen 10 września

Źródło: PCWorld.com

"Podczas gdy częstotliwość zwiększania mocy procesora zależy od wielu zmiennych, w tym od konstrukcji systemu, obciążenia pracą i rozwiązania chłodzenia, dokładnie przeanalizowaliśmy opinie naszych klientów i zidentyfikowaliśmy problem w naszym oprogramowaniu układowym, który w niektórych sytuacjach zmniejsza częstotliwość zwiększania mocy obliczeniowej", przekazało AMD, Oświadczenie, opublikowane na Twitterze, mówi, że aktualizacja BIOS-u zostanie opublikowana 10 września za pośrednictwem partnerów AMD dla wyprodukowanych już płyt głównych z obsługą najnowszych procesorów Ryzen trzeciej generacji.

AMD świadome błędu. Poprawka dla procesorów Ryzen 10 września

Źródło: PCWorld.com

AMD przyznało, że niektórzy użytkownicy najnowszych procesorów Ryzen zgłaszali wzrost prędkości poniżej zakładanego. Spowodowało to zamieszanie w mediach społecznościowych. Znaczna część użytkowników przedstawiała swoje wyniki na Reddicie. Procesor trzeciej generacji taki, jak Ryzen 5 3600X powinien być w stanie osiągnąć bez problemu taktowanie 4,4 GHz, a niektórzy klienci nie byli w stanie go osiągnąć.

Według raportu przekazanego przez Tom's Hardware testowy egzemplarz procesora Ryzen 5 3600X mógł osiągnąć znamionowe taktowanie 4,4 GHz jedynie na jednym z sześciu rdzeni.

AMD świadome błędu. Poprawka dla procesorów Ryzen 10 września

Źródło: PCWorld.com

Zamieszanie w sieci wywołała ankieta stworzona przez der8auer na Youtube. Użytkownicy procesora 3600X w przeważającej większości nie byli w stanie osiągnąć nominalnego taktowania. Podobnie było w przypadku wyższych modeli 3700X oraz 3800X.

Dobrą wiadomością jest fakt, że procesory same w sobie nie wydają się być wadliwe. Trzeba będzie jednak zaczekać na aktualizację oprogramowania układowego płyty głównej i ją zainstalować. Oświadczenie AMD głosi, że aktualizacja zapewni "dodatkową optymalizację wydajności", a także rozwiązane występujące obecnie problemy.