AMD tworzy hybrydowy procesor. Nadchodzi nowa era!

Nowy procesor od AMD skorzysta z architektury big.LITTLE, aby konkurować z Intel Raptor Lake. Nadchodzące układy mają być nowym rozdaniem na rynku procesorów desktopowych. Czy poradzą sobie z chipami Apple?

Użytkownik Twittera o nicku Kepler odkrył w niedzielę 13 czerwca 2021 roku nowe informacje o nadchodzących układach AMD korzystających z technologii podobnej do big.LITTLE od AMD. Dokumenty szczegółowo opisują przenoszenie zadań (wątków) pomiędzy różnymi typami rdzeni w heterogenicznym procesorze.

Układ AMD Ryzen

Układ AMD Ryzen

Procesory x86 firmy AMD korzystać będą z klastrów wydajnych oraz energooszczędnych rdzeni. Podobne rozwiązanie znamy od kilku lat. Firma ARM stosuje je z powodzeniem w układach dla smartfonów i urządzeń przenośnych z Androidem.

Zobacz również:

  • Netflix lepszy dzięki procesorom AMD EPYC
  • AMD Ryzen 5 5600G - gdzie kupić procesor? Kompletna lista sklepów [aktualizacja 16.09.2021]

Wniosek patentowy sugeruje, że hybrydowy procesor AMD może faktycznie pojawić się na rynku, ale nie mamy 100% gwarancji, że faktycznie tak się stanie. Wiemy już, że Intel w 12 generacji układów Core wykorzysta architekturę hybrydową, więc możemy założyć, że AMD nie będzie chciało pozostać w tyle.

Wniosek patentowy Method of Task Transition Between Heterogeneous Processors został opublikowany kilka dni temu - 10 czerwca 2021 roku - ale pierwotnie został złożony w 2019 roku.

Możliwe, że informacje, które się w nim znajdują zostaną wykorzystane w procesora APU AMD Ryzen 8000 (Strix Point). Układy te mają zawierać wysokowydajne rdzenie Zen 5 oraz energooszczędne (pomocnicze) jednostki Zen 4D.

Możliwe, że nadchodzące, hybrydowe procesory od AMD pojawią się na rynku pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.

Patent wyjaśnia, że w zależności od wymaganej mocy obliczeniowej procesor opierając się na pewnych algorytmach automatycznie przenosić będzie zadania na poszczególne rdzenie korzystające z różnych architektur. Rozwiązanie to ma zoptymalizować zużycie prądu przy jednoczesnym wzroście wydajności.

Hybrydowe procesory wymagać będą specjalistycznych sterowników oraz kompatybilnego oprogramowania. Mówi się, że Windows 11 otrzyma specjalne algorytmy, które umożliwią sterowanie pracą hybrydowych procesorów.

Źródło: tomshardware.com