AMD w kierunku "4x4"

AMD ogłosiło kierunki rozwoju swoich procesorów do komputerów biurowych, przenośnych oraz serwerów. Szczególnie ciekawie zapowiada się platforma 4x4, która skierowana będzie do najbardziej wymagających użytkowników indywidualnych.

4x4 ma być idealną platformą do pracy z aplikacjami dobrze obsługującymi wielozadaniowość. AMD myśli tu o najnowszych grach, obróbce wideo oraz np. pracy z grafiką 3D. Sercem 4x4 ma być 4-rdzeniowy procesor, który ma trafić na rynek w 2007 roku. Ten sam układ zostanie zaprojektowany tak aby mógł zostać wyposażony maksymalnie w 8 rdzeni.

W połowie 2007 roku pojawi się nowa platforma serwerowa. Zasilą ją procesory 4-rdzeniowe, natomiast w segmencie popularnych komputerów desktop wciąż AMD stawia na układy 2-rdzeniowe.

Wszystkie nowe procesory mają być wykonywane w 65-nm procesie technologicznym SOI. Będą dynamicznie regulowały częstotliwość taktowania każdego z rdzeni procesora. Celem AMD jest także poprawienie współczynnika wydajność/Watt. W serwerowych procesorach Opteron celem jest zwiększenie tego współczynnika o ok 60 % (w roku 2007) i 150% w 2008r.