AMD wprowadza wsparcie dla Mantle w nowej wersji beta sterowników Catalyst

AMD udostępniło kolejną wersję swoich sterowników Catalyst. Wśród nowości znalazło się wsparcie dla API o nazwie Mantle, z którego będą mogli skorzystać posiadacze wspierającego je kart graficznych.

Nowa wersja beta sterowników AMD Catalyst dla kart graficznych z linii Radeon nosi numer 14.1, a największą i długą oczekiwaną nowością jest wprowadzenie obsługi Mantle. To zupełnie nowe, niskopoziomowe API zoptymalizowane dla sprzętu produkcji AMD. Ma ono pozwolić na osiągnięcie wyższej wydajności niźli API DirectX stosowane obecnie w przypadku produktów AMD oraz Nvidii, czyli kart graficznych GPU oraz układów typu APU łączących procesor z kartą graficzną.

AMD zapowiedziało, że na chwilę obecną nowe sterowniki oraz Mantle będzie wspierane przez karty graficzne z serii AMD Radeon R9, Radeon R7, Radeon HD 8000 i Radeon HD 7000. Oprócz tego na liście kompatybilnych sprzętów znalazły się układy APU o nazwach kodowych A10-7000 oraz A8-7000. W przypadku starszych kart wzrost wydajności nie będzie jednak zbyt duży. Co więcej, efekty Mantle będzie można zobaczyć jak na razie tylko w jednej grze.

Zobacz również:

  • Sprawdzamy wydajność Windows 11 – wyniki są niejednoznaczne
  • AMD Radeon RX 6600 - debiutuje karta do grania 1080p
AMD wprowadza wsparcie dla Mantle w nowej wersji beta sterowników Catalyst

Pierwszą grą zoptymalizowaną pod Mantle jest nią Battlefield 4 od Electronic Arts. Wedle pracowników AMD zaktualizowanie sterownikow Catalyst do nowej wersji beta powinno zaowocować zwiększeniem liczby klatek na sekudnę o 45 procent. Dla tytułów nie wspierającym Mantle nie będzie oczywiście różnicy, ale już kilku twórców gier zapowiedziało integrację nowego API w swoich produkcjach zapowiedzianych na ten rok. Znalazły się wśród nich Thief oraz Star Citizen.