AMD zacznie produkować chipsety?

AMD otworzy nową fabrykę półprzewodników na przełomie lat 2006/2007, jednak - jak zapowiada Hector Ruiz, szef zarządu i prezes firmy w jednej osobie - firma już teraz jest zainteresowana produkcją chipsetów opracowywanych przez Nvidię, ATI, VIA i kilka mniejszych firm.

Choć AMD nie zamierza opracowywać chipsetów dla swoich procesorów, nie jest wykluczone, że już wkrótce zostanie zawiązana poważniejsza współpraca z producentami układów przeznaczonych dla platformy K7/K8.

Wasze projekty - nasze fabryki

Rola AMD ma się ograniczać do produkcji i pakowania opracowywanych np. przez VIA chipsetów. Dotychczas bowiem VIA (oraz Nvidia i reszta producentów) zajmowało się wyłącznie projektowaniem, natomiast produkcję układów zlecano firmom trzecim.

Ruiz ma nadzieję, że bliższa współpraca z firmami projektującymi układy do płyt głównych pozwoli AMD na tworzenie lepszych procesorów.

AMD: "Nie, raczej nie...", Intel: "Ależ oczywiście!"

Wedle Deana McCarrona, specjalisty z Mercury Research, w przeszłości AMD nie chciało projektować ani produkować chipsetów na własną rękę, gdyż jest to rynek przynoszący duże wydatki i małe zyski.

Dla Intela tymczasem przygotowywanie gotowych platform (procesorów z chipsetami i, nierzadko, dodatkowymi układami) stanowi podstawową strategię podczas projektowania nowych CPU.

Gdyby plany AMD się urzeczywistniły, firmy projektujące chipsety wykorzystywałyby moce przerobowe starszej fabryki w Dreźnie. Natomiast budowany obecnie Fab 36 - jako jedyny dający AMD możliwość korzystania z 300 mm wafli i technologii 65 nm - ma zostać przeznaczony do produkcji wyłącznie rdzeni do procesorów.


Zobacz również