AMD zapowiada trzyrdzeniowy układ CPU

AMD zmodyfikował swoje plany dotyczące produkcji układów CPU i poinformował, że pracuje również nad trzyrdzeniowym procesorem przeznaczonym do instalowania w komputerach typu desktop.

Trzyrdzeniowy procesor Phenom pojawi się w ofercie AMD w pierwszym kwartale 2008 r. Wcześniej, w grudniu tego roku, AMD wprowadzi na rynek swój pierwszy czterordzeniowy procesor, należący również do układów linii Phenom. Podobnie jak czterordzeniowy układ Phenom, układ trzyrdzeniowy to jeden kawałek krzemu, na którym znajdują się poszczególne rdzenie (w przeciwieństwie do podobnych rozwiązań oferowanych przez firmę Intel, które składają się z kilku połączonych ze sobą układów).

Wydaje się, że nie jest to przypadek, iż AMD ujawnił swoje plany dotyczące produkcji trzyrdzeniowego układu CPU właśnie teraz. Chodzi o to, że dzisiaj zaczyna się w San Francisco konferencja IDF, na której Intel udostępni zapewne więcej informacji o swoich planach, w tym o procesorach linii Penryn (które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku) i Nehalem (premiera pierwszego układu tej linii ma się odbyć na początku 2008 r.).