AMD zaprezentuje wkrótce możliwości układów SoC Temash

Firma AMD zamierza na przyszłorocznych targach CES zaprezentować pierwsze prototypowe tablety korzystające z nowych układów ultra low-power APU o kodowej nazwie Temash.

Informacja ta została podana podczas Credit Suisse Technology Conference przez Rory'ego Reada, dyrektora wykonawczego AMD. Co prawda wspominał on o "okolicach styczniowych targów Consumer Electronic Show (CES)" (8-11 stycznia 2013 r.), lecz możemy być raczej pewni, że miał na myśli właśnie tę oczekiwaną przez miliony entuzjastów technologicznych nowinek imprezę.

Niestety dla osób wybierających się na targi mamy też nieprzyjemną informację. Z pojawiających się spekulacji wynika bowiem, że pierwsze urządzenia korzystające z układów Temash zostaną najprawdopodobniej zaprezentowane podczas prywatnej konferencji jedynie producentom komputerów.

Temash - kilka słów

Temash to jeden z dwóch pierwszych układów APU zbudowanych w formie SoC (drugim jest układ Kabini). Przeznaczony on jest na rynek tabletów (Kabini - również energooszczędne notebooki i netbooki), co oznacza, że będzie następcą procesora Z-60. Korzysta z maksymalnie czterech rdzeni rdzeni x86 opartych na 28-nanometrowej architekturze Jaguar (Kabini - podobnie) i oferuje do dyspozycji użytkownika zintegrowany układ graficzny, kontroler pamięci oraz sekcję wejścia/wyjścia.

Kiedy premiera?

Dokładnie nie wiadomo. Z pewnością jednak po zamkniętej prezentacji na CES trzeba będzie poczekać jeszcze kilka ładnych miesięcy zanim producenci sprzętu rozpoczną masową produkcję urządzeń korzystających z układu Temash. W każdym razie powinni oni z tym zdążyć w przyszłym roku.